POTVRZENÁ ÚČAST 2021           

Otázky a odpovědi k ročníku 2020

Letošní jubilejní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se i navzdory epidemii covid-19 uskuteční v areálu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v původním termínu 19. – 20. září 2020. Podle motta „pro diváky, bez návštěvníků“ akce živě nabídne tradiční i premiérové ukázky armádních a bezpečnostních složek, které budete moci sledovat v pohodlí svých domovů.

Zde odpovídáme na některé časté dotazy, které v souvislosti s akcí dostáváme. Stránka budeme v případě potřeby doplňovat.

Aktualizace: 3. září 2020

Proč se letos akce koná? 

Ačkoli letos bude areál Dnů NATO v Ostravě pro veřejnost uzavřen, program akce každoročně živě sleduje až půl milionu diváků u obrazovek a přímých přenosů přes internet, další desetitisice lidí se pak dívají na záznamy. Takto velké publikum je pro nás dobrým opodstatněním a důvodem akci pořádat i za současných protipandemických opatření. 

Proč se letos budou konat Dny NATO bez návštěvníků?

Opatření proti šíření nákazy covid-19 značně omezují pořádání hromadných akcí, kde dochází k velké koncentraci lidí. Stejně jako organizátoři větších sportovních či kulturních akcí tak ani my nemůžeme uspořádat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR v tradičním formátu, ale musíme vyhovět platným hygienickým nařízením. Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji epidemiologické situace a proměnlivosti těchto nařízení přitom není možné areál připravovat ani pro omezenou část z pravidelných 100 tisíc návštěvníků, kteří na mošnovské letiště míří každý den konání Dnů NATO.

Kde a jak bude možné sledovat Dny NATO 2020?

Program Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR bude letos možné sledovat v podobě živého přenosu v České televizi a na našich sociálních sítích. Program bude přenášet i zpravodajský server idnes.cz. Přesné časy přenosů budou upřesněny.

Bude možné sledovat letový program mimo areál?

Plánovat sledování leteckých ukázek v okolí areálu akce nedoporučujeme. Pro návštěvníky nebude uzavřen jen samotný areál akce, ale z bezpečnostních důvodů bude stejně jako v předchozích letech platit zákaz vstupu na pozemky Moravskoslezského kraje v okolí mošnovského letiště, kde bude vyhlášen střežený prostor.

Kvůli akci nebudou posíleny vlakové ani autobusové spoje, nebudou zřízeny kolárny ani žádná parkoviště v okolí areálu. Dále dojde k uzavření příjezdových cest mezi Novou Horkou, Petřvaldem a Košatkou, důsledkem čehož nebude možný vjezd do Petřvaldíku a Albrechtiček.

V okolí areálu nebudou zřízeny ani žádné jiné služby - občerstvení, záchody či infostánky.

Jaké budou regulace vně areálu akce?

Hlavní regulací pro pohyb osob mimo areál akce jsou platná hygienická nařízení a zákony. Policie ČR bude kontrolovat, zda nedochází k neoprávněným vstupům na cizí pozemnky, poškozování majetku či parkování, pokud bude bránit silničnímu provozu. Pracovníci České obchodní inspekce, Živnostenského úřadu a Krajské hygienické stanice pak budou dohlížet na dodržování všech příslušných nařízení - tj. především zda nedochází k černému prodeji, nepovolenému shlukování osob aj.

Kdy bude zveřejněn program dynamických ukázek?

Vzhledem k mimořádným okolnostem letos počítáme se zveřejněním programu Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2020 nejdříve několik hodin před akcí. 

Jaký bude program dynamických ukázek?

Oproti předchozím ročníkům bude program zkrácen cca na 4 a 5 hodin. Mimořádně se též bude záměrně lišit sobotní program od nedělního. Součástí programu budou pozemní i letové ukázky, vč. několika atraktivních novinek.

Kdo bude na letošním ročníku Dnů NATO v Ostravě vystupovat?

Informace o účastnících a chystaných vystoupeních jsou průběžně zveřejňovány ve zprávách na našich internetových stránkách. Informace o letových ukázkách budou zveřejňovány v posledním týdnu před akcí.

Kdy bude zveřejněn plán příletů a nácviků?

Vzhledem ke zkrácenému programu a k tomu, že značná část leteckých účastníků nebude na letišti v Mošnově vůbec přistávat, přílety a nácviky letových ukázek nebudou letos ve čtvrtek ani v pátek probíhat tak, jak je známe z předchozích ročníků. Proto ani plán příletů a nácviků zveřejněn nebude.

Je možné si pořídit nášivky, mince a jiné propagační předměty akce?

Ano, propagační předměty můžete objednávat na e-shopu našeho dodavatele.

Bude se konat doprovodný program?

Bohužel, tradiční beseda s piloty v ostravském KNIHCENTRUM.cz byla pro tento ročník z důvodu opatření proti šíření nákazy covid-19 zrušena.

V jakém režimu se bude akce konat příští rok?

To nelze nyní ještě předjímat, vše záleží na vývoji koronavirové pandemie. Ale všichni doufáme, že se s vámi na Letišti Leoše Janáčka Ostrava setkáme.

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro