POTVRZENÁ ÚČAST 2021             

W-3A Sokol

Dvoumotorové střední víceúčelové vrtulníky W-3A Sokol požívají české vzdušné síly od podzimu 1996. Prototyp postavený v polské továrně PZL Swidnik poprvé vzlétl 16. listopadu 1979, sériová výroba byla zahájena o sedm let později.

S prvními vrtulníky Sokol, získanými výměnou za MiGy 29, přilétli piloti Vzdušných sil Armády ČR z výrobního závodu v polském Swidniku na základu v Praze-Kbelích 27. září 1996. První čtyři stroje pro dopravní základnu byly zpočátku vybaveny jen pro přepravu cestujících. Později byly dodány další vrtulníky se speciálním vybavením pro plnění úkolů pátrací a záchranné služby (SAR) a letecké záchranné služby. Stroje se čtyřlistým hlavním rotorem s tlumičem vibrací se velmi záhy osvědčily při záchraně lidských životů během záplav na Moravě v létě roku 1997.

V současné době je deset Sokolů provozováno u 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích, která zabezpečuje i činnost střediska Letecké záchranné služby ze stanoviště Plzeň-Líně. Posádku stroje tvoří vždy kapitán vrtulníku, druhý pilot a palubní technik, při plnění úkolů SAR jsou dalšími členy posádky dva letečtí záchranáři vycvičení pro práci pod vrtulníkem, slaňování, lezení, pohyb v těžko přístupném terénu, záchranu z vody a potápění. Ve vrtulníku LZS jsou čtvrtým a pátým členem posádky lékař a zdravotní sestra.

Kromě úkolů Letecké záchranné služby a SAR jsou u nás Sokoly využívány také k dopravě, výsadkům a hašení požárů. K této činnosti mají pod trupem zavěšen speciální bambi vak do něž je možné naplnit až 1000 litrů hasební látky. Vrtulníky W-3 Sokol jsou také provozovány polskými ozbrojenými složkami, uplatnění v armádě nalezly také v Alžírsku či na Filipínách.

Hlavní technické údaje

Průměr nosného rotoru 15,70 m
Délka s otáčejícími se rotory 18,79 m
Výška s vyrovnávacím rotorem 4,20 m
Hmotnost prázdného stroje 2 850 kg
Maximální vzletová hmotnost 6 400 kg
Maximální rychlost 260 km/h
Dostup 6 000 m
Dolet 820 km

 

Související:

 

Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro