POTVRZENÁ ÚČAST 2022          

Zprávy

Česká zbrojovka Uherský Brod slaví 85. výročí Ve skvělé kondici a stylově!

06.09.2021, 17:11

Česká zbrojovka a.s., největší výrobce ručních palných zbraní na území České republiky a dlouholetý partner Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR a současně jedna z nejvýznamnějších zbrojních firem ve světovém měřítku, si v roce 2021 připomíná již 85 let od svého založení. U této příležitosti uvádí na trh dvě limitované jubilejní edice zbraní CZ.

Výstavba zbrojovky v moravském městě Uherský Brod začala v polovině léta 1936 v rámci rozsáhlého přesunu československých strategických kapacit do východních oblastí republiky. Tehdy to byl jen jeden z mnoha projektů, jimiž se Československo pokoušelo připravit na válku s nacistickým Německem. Dokonce jeden z projektů nejmenších, díky čemuž se ho podařilo rychle realizovat – nová továrna zahájila činnost již na počátku roku 1937. Už dávno se ale ukázalo, že ve skutečnosti šlo o jeden z velkých mezníků vývoje českého i světového zbrojního průmyslu.

Původně nevelký podnik, který vznikl jako pobočný závod zbrojovky v jihočeských Stranicích s úkolem vyrábět letecké kulomety, se díky své bezpečné pozici začal brzy rozrůstat a po roce 1948 se do něj postupně soustředila produkce většiny ručních střelných zbraní v tehdejším Československu. Zbrojní továrna v Uherském Brodě se již v 50. letech minulého století stala klíčovou dodavatelkou domácích ozbrojených složek, její civilní zbraně se ve velkých počtech vyvážely do celého světa. Mnohé z tehdejších produktů lze označit za legendy: samopaly vz. 58 a vz. 61 Škorpion, vzduchovky a „poplašňáky“ Slavia, pistole ČZ vz. 50/70 a ČZ 75, malorážky ZKM či kulovnice ZKK.

Dnešní akciová společnost Česká zbrojovka Uherský Brod byla založena v roce 1992, díky zvýšené orientaci na export se jí podařilo překonat náročná 90. léta a na začátku nového tisíciletí připravit k dalšímu rozvoji. Po roce 2006 se v držení většinového českého akcionáře rychle proměnila ve vysoce výkonnou moderní firmu s radikálně obměněným portfoliem. Nová generace zbraní CZ se od zákazníků dočkala nadšeného přijetí a Česká zbrojovka a.s. se definitivně zařadila mezi globální extraligu. K jejím největším úspěchům patří návrat řad dodavatelů automatických zbraní českým i zahraničním ozbrojeným složkám.

Ze  současné nabídky zmiňme zejména „striker fired“ pistole řady CZ P-10, moderní varianty nadčasové CZ 75 včetně úspěšné sportovní varianty CZ SHADOW 2, modulární opakovací malorážky CZ 457, samopaly CZ SCORPION EVO 3 A1 a útočné a bojové pušky CZ BREN 2 (k dispozici jsou i jejich samonabíjecí verze pro civilní trh). V případě opakovacích kulovnic CZ se právě roce 2021 připravuje velká generační obměna.

V roce 2018 se Česká zbrojovka a.s. stala součástí mezinárodního holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE, který má za cíl stát se světovým lídrem ve výrobě ručních palných zbraní a do konce roku 2025 dosáhnout tržeb ve výši jedné miliardy eur. Důležitý krok k tomuto cíli představuje nedávná akvizice proslulé americké firmy Colt. I po tomto zásadním rozšíření Česká zbrojovka a.s. zůstává největším výrobcem skupiny CZG a její produkty se vyvážejí do bezmála 100 zemí celého světa. Zejména díky ní finanční výsledky za rok 2020 navzdory omezením plynoucím z pandemie covid-19 překonaly další rekord (společnost CZG dosáhla tržeb 6,82 mld. Kč, ukazatel EBITDA vzrostl na 1,47 mld. Kč, provozní zisk dosáhl 1,1 mld. Kč) a velmi slibně se vyvíjela i první dvě čtvrtletí roku 2021.

U příležitosti svého letošního půlkulatého výročí Česká zbrojovka a.s. připravila exkluzivní limitované edice dvou úspěšných modelů CZ: 2 000 kulovnic CZ 557 85th Anniversary a 2 000 pistolí CZ 75 SP-01 Shadow 85th Anniversary. Obě edice si zachovávají všechny přednosti těchto moderních legend a přidávají k nim bonusové prvky připomínající 85. výročí založení firmy.

 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER

Lockheed Martin

HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro