POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

AH-1Z Viper

Bitevní vrtulník, který může plnit rozličnou škálu misí od útočných, přes eskortní až po průzkumné operace. K tomu navíc disponuje nejmodernější výzbrojí a vybavením pro přežití letounu, přičemž mu nechybí ani výjimečně vysoká odolnost proti slanému prostředí. To vše splňuje vrtulník od společnosti Bell Helicopter - AH-1Z Viper.

Ten začal vznikat v rámci modernizace amerických námořních vrtulníků AH-1 SuperCobra, které měl nahradit. Letoun je vyrobený z kompozitních materiálů a může nést dvě střely vzduch-vzduch a šestnáct střel vzduch-země. Stroje jsou optimalizovány na technicky nejvyspělejší systémy zaměřovačů a displejů TopOwl, které je možné nainstalovat na helmy pilotů. I kokpit je plný nejmodernějších technologií, přičemž v něm nechybí ani plná integrace a kompatibilita s brýlemi pro noční vidění. Stroj navíc sdílí 85 % dílů se sesterským vrtulníkem UH-1Y Venom, díky čemuž je jejich provoz a údržba jednodušší a levnější.

Oproti vrtulníku AH-1 SuperCobra s dvoulistým hlavním rotorem disponuje Viper čtyřlistým hlavním rotorem, novým systémem zaměřování cílů či vylepšenou převodovku. Stroj má taktéž silnější motory, přesněji dva 1300 kW turbohřídelové motory General Electric T700, větší nosnost a dosah až o 100 km. Mezi současné uživatele patří americké námořnictvo, Bahrajn a nově i Česká republika. Nabídku na výhodný nákup Viperů od USA obdrželo i Slovensko, nicméně to nabídku nadále zvažuje.

Letecký archiv - AH-1Z Viper

Hlavní technické údaje

Průměr nosného rotoru 14,60 m
Délka 17,75 m
Výška 4,37 m
Hmotnost prázdného stroje 5 579 kg
Maximální vzletová hmotnost 8 391 kg
Maximální rychlost 411 km/h
Dostup 6 100 m
Dolet 574 km

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro