POTVRZENÁ ÚČAST 2023                     

Humans of NATO Days

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Takovou obří akci by ale nebylo možné organizovat bez spousty lidí, kteří ji věnují dlouhé týdny a měsíce příprav a taky bez těch, kteří se pak zapojí během finálních příprav a víkendu.

#HumansofNATODays přináší sérii rozhovorů se zástupci různých složek a účastníků akce a dá tak nakouknout do fungování české armády, složek Integrovaného záchranného systému nebo zahraničních ozbrojenných a bezpečnostních sil.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany je jediným specializovaným útvarem Armády ČR, který plní úkoly chemického zabezpečení a taky ty nejsložitější úkoly ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo radioaktivním a toxickým látkám. Patří k těm nejlepším plukům v rámci celé Severoatlantické Aliance. Jak si takovou pozici vysloužil? A jak vypadají jeho zásahy při haváriích? O tom nám na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR povyprávěl četař Milan Kolomazník, starší průzkumník-specialista z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.

Hradní stráž je jednou ze tří složek Ozbrojených sil České republiky. Ukázka v podaní jejích motorkářů je pravidelným návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR dobře známá a kdo ji nezná, ať si ji nenechá ujít. Jaké úkoly ale Hradní stráž plní? Koho kromě prezidenta republiky doprovází? A jak se pozná dotěrný návštěvník Pražského hradu, který bude chtít příslušníka v strážní boudě provokovat? Na uplynulém ročníku jsme vyzpovídali rotmistra Tomáše Petrika, člena motocyklové jednotky Hradní stráže, který nám to vše prozradil.

Bez tanků se neobejde žádná moderní armáda, a tak jsou rovněž nedílnou součástí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, kde je můžete vidět jak v dynamických, tak na statických ukázkách. Jaké to ale je být tankistou? Co všechno to obnáší? A kolik je v tanku místa? O tom nám povyprávěl rotný Martin Strašil, velitel tanku ze 73. tankového praporu v Přáslavicích.

Pokud jste v neděli sledovali anglický stream, mohli jste ho slyšet komentovat ukázku Gripenu E, kterou předváděl jeho dobrý kamarád. On sám strávil 23 let jako příslušník švédského letectva a v současnosti je testovacím pilotem Gripenů ve společnosti Saab. Ale jaká byla jeho cesta, aby se tam dostal? A jak se od sebe liší práce testovacího a vojenského pilota? Je to nebezpečné? Na všechny tyto i další otázky odpověděl Jussi Halmetoja, Operations Advisor, Air Domain a testovací pilot Gripenu E.

Logistické zabezpečení je něco, co na první pohled není vidět, ale neobejdou se bez něj ani armádní cvičení, a ani taková akce, jakou jsou Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR. A zabezpečit akci takového rozsahu rozhodně není snadné. O tom, co vše to obnáší, i o tom, jak vypadá složení jednotky logistické podpory nám povyprávěl npor. Pavel Macek ze 141. zásobovacího praporu Pardubice. 

Vojáci taky potřebují jíst. A kdo jim vaří? Kolegové vojáci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR je potřeba nakrmit stovky lidí, vojáků i nevojáků. O jídlo se společně se svými kolegy starala četařka Helena Mráčková, starší kuchařka z 2. hospodářského družstva roty logistiky, 143. zásobovacího praporu. Prozradila, jak funguje vojenská kuchyň i jak probíhá vaření na cvičení. 

Vyhledávají drogy, zbraně, cigarety i tabák. Řeč je o psích kolezích příslušníků Celní správy ČR. Jak dlouho jejich výcvik trvá? Co je nejjednodušší najít a jaká je odměna? A jak se dostat k práci výcvikového kynologa? Odkud se psi pro celní správu berou? Na tyto otázky nám odpověděl ppor. Martin Kobrč, vedoucí Výcvikového zařízení služební kynologie Celní správy ČR v Heřmanicích na Liberecku.

Plukovníka Iva Zelinku asi nemusíme rozsáhle představovat. Dá se říct, že je jedním z nejznámějších českých vojáků. V době našeho rozhovoru byl podplukovníkem a dělal zástupce velitele 43. výsadkového pluku v Chrudimi. V listopadu 2022 se stal poradcem ministryně obrany Jany Černochové, což mu přineslo i povýšení do plukovnické hodnosti.  Od ledna 2023 je pak vedoucím komunikace generálního štábu a tím pádem i jednou z hlavních tváří Armády České republiky. 

Jaké ale byly jeho začátky u armády? Jak probíhá výcvik na výsadkáře, jaká byla jeho nejtěžší mise a jak se dá zvládnout odloučení od rodiny? Jakou vtipnou historku si donesl z Afghánistánu a co by vzkázal těm, kteří přemýšlí o kariéře výsadkáře? Čtěte dál.

. 

Věděli jste, že Český červený kříž taky patří do druhosledových složek Integrovaného záchranného systému (IZS)? A ty zas neodmyslitelně patří ke každé velké akci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR dohlíží na bezpečnost a zdraví návštěvníků, ale taky se prezentují široké veřejnosti.  Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava není výjimkou, nadto i zájemce na akci seznamuje se zásadami první pomoci. Aktivity spolku a svou práci nám v rozhovoru přiblížila jeho ředitelka Alžběta Hrabovská. 

Německo má na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR každoročně silné zastoupení. Ať jde o letectvo, pozemní armádu nebo námořnictvo, návštěvníci se mají na co dívat. Na uplynulém ročníku byl jedním ze strojů na statické ukázce vrtulník Sea Lynx. A my jsme vyzpovídali jeho pilota a zároveň letového velitele německého námořnictva, Toma Schneidera. 

Na Dnech NATO v Ostravě můžete pravidelně vidět i ukázky kynologie nebo hipologie. Služební pes nebo kůň není nic neobvyklého, ale věděli jste, že v armádě mají své místo i draví ptáci? Npor. Josef Hromádko z Agentury vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, který nám význam dravců v armádě přiblížil, je sokolníkem a provádí odborný dozor nad biologickou ochranou letišť AČR. 

Ukázka kynologie, mezinárodní zásah proti zločincům i množství zabavených předmětů, mezi kterými nechyběla linka na výrobu cigaret z operace Koloseum, to vše jste mohli vidět na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v září 2022 díky ukázkám Celní správy ČR. Plk. Mgr. Aleš Hrubý je ředitelem odboru Koordinace pátrání Generálního ředitelství cel a o činnosti celní správy nám řekl něco víc.

Kpt. Aleš Svoboda vždy věděl, že se chce stát pilotem stíhačky. Už od dětství šel za svým snem a v současnosti si jej plní na 21. základně taktického letectva jako pilot letounu JAS-39 Gripen. Kromě toho v listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení a stal se členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury, ale to jsme v září ještě netušili.

Mjr. Veronika Kolíbalová Krausová slouží u Velitelství pozemních sil jako meteoroložka. Na loňských Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR jsme ji potkávali každé ráno i večer, kdy nám sdělovala, jaké počasí můžeme v nejbližších hodinách očekávat, což je zásadní pro plánování programu, především letových ukázek. A tak jsme ji trochu vyzpovídali. Proč právě meteorologie nebo čím se liší od rosniček v televizi?

Speciální partner

Záštita

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro