POTVRZENÁ ÚČAST 2024        

Zprávy

Odměnou jsou šťastné výrazy dětí a návštěvníků // Humans of NATO Days

07.04.2024, 08:35

Sedm let se podílí na organizaci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Je hlavním koordinátorem činnosti Armády České republiky na akci a velmi stěží by mohla celá akce bez jeho přispění proběhnout. Jak se mu líbily loňské Dny NATO, co konkrétně na akci dělá a jak dlouho trvá příprava této akce? Nejen na tyto otázky odpoví praporčík Milan Procházka z odboru plánování Velitelství vzdušných sil.

Jak hodnotíte aktuální ročník Dnů NATO?
Jako velmi zdařilý. Řekl bych, že akce je výborně připravená a velký vliv na to má dobře nastavená a dlouhodobá spolupráce mezi Armádou České republiky a organizátorem akce – spolkem Jagello 2000. Také nám vyšlo výborné počasí, což je vždy velké plus.

Co pro Vás znamenají Dny NATO?
Nejen pro mne, ale věřím, že i pro všechny účastníky a návštěvníky znamenají nejen přehlídku, naší a zahraniční vojenské techniky, ale i potvrzení, že finance, které se vynakládají na bezpečnost a armádu, jsou využity efektivně. Díky této akci tak mají lidé možnost se na vlastní oči přesvědčit, jakou technikou jsou jednotlivé sbory vybaveny a jak jsou vycvičeni jejich příslušníci. Myslím si, že lidé ze Dnů NATO odjíždějí s pocitem, že to, co děláme, děláme dobře a profesionálně.

Co konkrétně děláte na Dnech NATO?
Dny NATO mají hlavního organizátora, kterým je spolek Jagello 2000, ovšem největším spoluorganizátorem je Armáda České republiky. Já zde mám koordinační úlohu, kdy zpracovávám různá nařízení, pozvánky, připravuji porady. Kolegové mi taky někdy ze srandy říkají telefonní ústředna, protože vedu velké množství součinnostních telefonátů se zástupci všech participujících útvarů rezortu Ministerstva obrany. Prakticky koordinuji a zařizuji to, aby vše z naší strany bylo řádně připraveno. Sám občas říkám, že jsem levou rukou velitele akce, tedy náčelníka organizačního štábu. Pravou rukou je totiž letový ředitel.


Přečtěte si i další rozhovory s těmi, kteří se podílejí na Dnech NATO

Přípravy na Dny NATO probíhají v pozadí po celý rok od ukončení jednoho ročníku, kdy to začíná u Vás?
I pro mne to je kontinuální proces. Po akci přichází vždy vyhodnocení a po něm již znovu nastává fáze příprav pro nadcházející ročník. Přípravná fáze pro mne začíná zpracováním nařízení náčelníka Generálního štábu AČR a nařízení velitele Vzdušných sil AČR. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR mají pro Armádu České republiky velký význam a je proto také jednou z akcí rezortu Ministerstva obrany na veřejnosti s nejvyšší prioritou. Z tohoto důvodu je na ni vynakládáno i velké množství sil a prostředků, což vyžaduje mnoho času na přípravu a koordinaci.

Vidíte nějaký posun akce za sedm let, co se její organizace účastníte?
Z mého pohledu se snažíme zlepšovat po každém ročníku. Proto si dáváme záležet i na vyhodnocení po celé akci, abychom identifikovali nejen to, co chybí nám, ale také co chybí návštěvníkům akce, a v dalším ročníku se to snažíme napravit. Také se za těch nemálo let známe s některými pravidelnými účastníky a organizátory, napříč všemi bezpečnostními sbory, i osobně, což přispívá k mnohdy rychlejší a příjemnější komunikaci.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro