POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

C-17 Globemaster III

Moderní vojska současnosti se neobejdou bez kvalitních transportních letadel s velkou kapacitou přepravovaného nákladu, patřičným doletem a spolehlivostí v provozu. Mezi nejmodernější typy poprávu patří i americký čtyřmotorový transportní letoun C-17 Globemaster III. Počátek vzniku tohoto typu sahá na přelom sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byly americkým vojenským letectvem vyhlášeny předběžné podmínky pro nový transportní letoun předběžně označovaný jako C-X. Po posouzení přihlášených projektů byl k další realizaci vybrán typ navržený firmou McDonnell Douglas. První prototyp již označený C-17 byl zalétán v září 1991, o dva roky později dostal typ označení Globemaster III a zároveň byl zařazen do výzbroje.

Typ C-17 Globemaster III je poháněn čtveřicí proudových motorů Pratt & Whitney F117-PW-100 o tahu 4 x 181 kN. Zadní část trupu se sklopnou rampou umožňuje snadnou nakládku přepravovaného materiálu nebo vojáků. Nákladní kabina dlouhá 20,78 m má objem 592 m³ a dovoluje přepravit až 220 cestujících, nebo 102 plně vyzbrojených výsadkářů. Hlavním úkolem typu C-17 Globemaster III je však přeprava nákladu, který může mít celkovou hmotnost až 77,3 tuny, což představuje například 18 standardizovaných palet 463L, nebo dva obrněné transportéry M3 Bradley i s 54 vojáky, případně hlavní bojový tank M1 Abrams. Na palubě lze přepravit také čtyři vrtulníky UH-60 Black Hawk, nebo dva bojové vrtulníky AH-64 Apache společně se třemi vrtulníky OH-58 Kiowa, ve všech případech mají vrtulníky rozložený rotor. Dolet bez nákladu je 8710 km, přičemž s maximálním nákladem klesne zhruba na polovinu. Dolet však lze zvýšit doplňováním paliva během letu. Ke vzletu a přistání je možné používat i dráhy s nezpevněným povrchem.

Moderně navržená konstrukce umožňuje postupnou modernizaci, která se uplatnila již v průběhu výroby. Jedná se především o modernizaci přístrojového a navigačního vybavení, usnadňujícího práci standardně tříčlenné posádce.

V současné době je hlavním uživatelem typu americké vojenské letectvo USAF, dále tyto letouny provozuje britská RAF, Austrálie, Kanada, Indie, Katar, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a dále společně některé státy NATO v rámci programu Strategic Airlift Capability.

Letecký archiv - C-17 Globemaster III

Hlavní technické údaje

Rozpětí 51,75 m
Délka 53,04 m
Výška 16,79 m
Hmotnost prázdného stroje 122 016 kg
Maximální vzletová hmotnost 263 083 kg
Maximální rychlost 790 km/h
Dostup 13 715 m
Dolet 8 710 km

 


Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro