POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

C-17 Globemaster III

Moderní vojska současnosti se neobejdou bez kvalitních transportních letadel s velkou kapacitou přepravovaného nákladu, patřičným doletem a spolehlivostí v provozu. Mezi nejmodernější typy poprávu patří i americký čtyřmotorový transportní letoun C-17 Globemaster III. Počátek vzniku tohoto typu sahá na přelom sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byly americkým vojenským letectvem vyhlášeny předběžné podmínky pro nový transportní letoun předběžně označovaný jako C-X. Po posouzení přihlášených projektů byl k další realizaci vybrán typ navržený firmou McDonnell Douglas. První prototyp již označený C-17 byl zalétán v září 1991, o dva roky později dostal typ označení Globemaster III a zároveň byl zařazen do výzbroje.

Typ C-17 Globemaster III je poháněn čtveřicí proudových motorů Pratt & Whitney F117-PW-100 o tahu 4 x 181 kN. Zadní část trupu se sklopnou rampou umožňuje snadnou nakládku přepravovaného materiálu nebo vojáků. Nákladní kabina dlouhá 20,78 m má objem 592 m³ a dovoluje přepravit až 220 cestujících, nebo 102 plně vyzbrojených výsadkářů. Hlavním úkolem typu C-17 Globemaster III je však přeprava nákladu, který může mít celkovou hmotnost až 77,3 tuny, což představuje například 18 standardizovaných palet 463L, nebo dva obrněné transportéry M3 Bradley i s 54 vojáky, případně hlavní bojový tank M1 Abrams. Na palubě lze přepravit také čtyři vrtulníky UH-60 Black Hawk, nebo dva bojové vrtulníky AH-64 Apache společně se třemi vrtulníky OH-58 Kiowa, ve všech případech mají vrtulníky rozložený rotor. Dolet bez nákladu je 8710 km, přičemž s maximálním nákladem klesne zhruba na polovinu. Dolet však lze zvýšit doplňováním paliva během letu. Ke vzletu a přistání je možné používat i dráhy s nezpevněným povrchem.

Moderně navržená konstrukce umožňuje postupnou modernizaci, která se uplatnila již v průběhu výroby. Jedná se především o modernizaci přístrojového a navigačního vybavení, usnadňujícího práci standardně tříčlenné posádce.

V současné době je hlavním uživatelem typu americké vojenské letectvo USAF, dále tyto letouny provozuje britská RAF, Austrálie, Kanada, Indie, Katar, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a dále společně některé státy NATO v rámci programu Strategic Airlift Capability.

Letecký archiv - C-17 Globemaster III

Hlavní technické údaje

Rozpětí 51,75 m
Délka 53,04 m
Výška 16,79 m
Hmotnost prázdného stroje 122 016 kg
Maximální vzletová hmotnost 263 083 kg
Maximální rychlost 790 km/h
Dostup 13 715 m
Dolet 8 710 km

 


Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro