POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

E-3 Sentry

Létající středisko řízení a uvědomování systému AWACS (Airborne Warning and Control System) umístěné na stroji Boeing E-3 Sentry, je speciálně upravený letoun vycházející z dopravního Boeingu 707-320B, vybavený radarem, schopným detekovat značný počet vzdušných cílů a monitorovat letový provoz na větší vzdálenosti a v menších výškách. Prototyp byl zalétán 5. února 1972, první sériový stroj v říjnu 1975.

Severoatlantická aliance provozuje společnou jednotku zahrnující šestnáct letounů E-3 Sentry (Stráž, hlídka) dodaných v průběhu let 1982 až 1985. Jejich domovskou základnou je německý Geilenkirchen, stroje ale létají s poznávacími značkami Lucemburska. Standardně však operují také z několika dalších předsunutých základen NATO v Evropě - Trapani v Itálii, Aktion v Řecku, Konya v Turecku a Orland v Norsku. Obsluhu systému zajišťují mezinárodní posádky specialistů patnácti členských zemí NATO (Belgie, Česká republika, Dánsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Turecko a USA).

Při letu v operační výšce 9150 metrů je jeden E-3 schopen nepřetržitě monitorovat plochu o rozloze 312 000 km2. Toto umožňuje instalovaný výkonný radar, jehož anténa s celokruhovým pokrytím je umístěna v rozměrném rotujícím disku neseném na pylonech na trupu. Posádka dokáže zachytit nízko letící cíl na vzdálenost až 400 km, jestliže se pak pohybuje ve středních výškách, tak až na vzdálenost 520 km. Standardně ji tvoří dva piloti, navigátor, palubní inženýr a dvanáct specialistů. Jejich počet pak může být variabilně měněn v závislosti na stanoveném úkolu. Kromě NATO provozuje různé verze letounů E-3 také Francie, Spojené království, Saúdská Arábie a USA.

Letecký archiv - E-3 Sentry

Hlavní technické údaje

Rozpětí 44,45 m
Délka 46,68 m
Výška 12,70 m
Hmotnost prázdného stroje 73 480 kg
Maximální vzletová hmotnost 147 429 kg
Maximální rychlost 853 km/h
Dostup 9 150 m
Vytrvalost > 10 h

 

Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro