POTVRZENÁ ÚČAST 2022                   

PC-7 Turbo Trainer

Primárním úkolem cvičných turbovrtulových letadel je připravit pilota na pokračující výcvik na složitějších a výkonnějších strojích. Obecným předpokladem cvičného letadla je dobrá ovladatelnost a spolehlivost a přesně takový je i Pilatus PC-7 Turbo Trainer.

PC-7 je dvoumístný turbovrtulový cvičný letoun, který byl vyvinut švýcarskou společností Pilatus Aircraft v průběhu 60. let minulého století. Tovární verze pak absolvovala první let až o desetiletí později, a to v roce 1978. Turbo Trainer je vybaven motorem Pratt & Whitney Canada PT6A-25A o výkonu 410 kW, který pohání třílistou vrtuli.

Pilatus PC-7 se díky své popularitě v 90. letech dočkal také modernizace pod označením Mk II. Vylepšení se tak dočkal trup letadla a avionika, které byly převzaty z novější PC-9. Turbo Trainer byl vybaven také novým motorem o výkonu 522 kW.

Ačkoliv úkolem PC-7 je především cvičit nové piloty, je možné jej vybavit také kulomety, raketami či lehkými pumami. V ozbrojené variantě pak letoun prošel několika konflikty v Jižní Americe či Africe.

V průběhu let bylo vyrobeno na 500 kusů letadel, z nichž je stále velká část v provozu jak civilními, tak vojenskými operátory. PC-7 slouží v letectvech nejen států Jižní Ameriky, Afriky nebo jihovýchodní Asie, ale také mnoha evropských – Švýcarska, Nizozemska, Francie či Rakouska.

Přehled dosavadní účasti

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,40 m
Délka 9,78 m
Výška 3,21 m
Hmotnost prázdného stroje 1 330 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 700 kg
Maximální rychlost 412 km/h
Dostup 10 000 m
Dolet 2 630 km


 

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro