POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

PC-7 Turbo Trainer

Primárním úkolem cvičných turbovrtulových letadel je připravit pilota na pokračující výcvik na složitějších a výkonnějších strojích. Obecným předpokladem cvičného letadla je dobrá ovladatelnost a spolehlivost a přesně takový je i Pilatus PC-7 Turbo Trainer.

PC-7 je dvoumístný turbovrtulový cvičný letoun, který byl vyvinut švýcarskou společností Pilatus Aircraft v průběhu 60. let minulého století. Tovární verze pak absolvovala první let až o desetiletí později, a to v roce 1978. Turbo Trainer je vybaven motorem Pratt & Whitney Canada PT6A-25A o výkonu 410 kW, který pohání třílistou vrtuli.

Pilatus PC-7 se díky své popularitě v 90. letech dočkal také modernizace pod označením Mk II. Vylepšení se tak dočkal trup letadla a avionika, které byly převzaty z novější PC-9. Turbo Trainer byl vybaven také novým motorem o výkonu 522 kW.

Ačkoliv úkolem PC-7 je především cvičit nové piloty, je možné jej vybavit také kulomety, raketami či lehkými pumami. V ozbrojené variantě pak letoun prošel několika konflikty v Jižní Americe či Africe.

V průběhu let bylo vyrobeno na 500 kusů letadel, z nichž je stále velká část v provozu jak civilními, tak vojenskými operátory. PC-7 slouží v letectvech nejen států Jižní Ameriky, Afriky nebo jihovýchodní Asie, ale také mnoha evropských – Švýcarska, Nizozemska, Francie či Rakouska.

Letecký archiv - PC-7 Turbo Trainer

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,40 m
Délka 9,78 m
Výška 3,21 m
Hmotnost prázdného stroje 1 330 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 700 kg
Maximální rychlost 412 km/h
Dostup 10 000 m
Dolet 2 630 km


 

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro