POTVRZENÁ ÚČAST 2021       2x A-400M (S+D), 1x EC-135 (D), 1x Bell 206 (S)              

PC-9

Cvičné letouny zastávají jednu ze základních rolí v rámci každého letectva, a to výcvik nových pilotů. Ten se po ukončení tréninku na trenažerů přesouvá na letouny, které vynikají svou dobrou ovladatelností a spolehlivostí. Mezi stroje, které jsou často využívány pro základní, ale také pro pokračující, výcvik, se řadí švýcarský Pilatus PC-9.

PC-9 je dvoumístný turbovrtulový cvičný letoun, který byl vyvinut švýcarskou společností Pilatus Aircraft během 80. let minulého století, od roku 1997 se vyrábí ve vylepšené verzi PC-9M. Designem přímo navazuje na svého předchůdce PC-7, oproti němu je však vybaven výkonnějším motorem Pratt & Whitney Canada PT6A-62 o výkonu 857 kW, jenž pohání čtyřlistou hliníkovou vrtuli. PC-9 je také vybaven větším kokpitem a disponuje vylepšeným systémem vzdušných brzd či novým profilem křídel. Díky své spolehlivosti a nízkým provozním nákladům je letoun oblíben nejen mezi vojenskými letectvy napříč celým světem, ale také civilními operátory. Letoun mimo jiné posloužil jako základ pro vývoj Beechcraft T-6A Texan II, který je využíván americkým letectvem a námořnictvem.

Do dnešního dne bylo vyrobeno více než 250 kusů letounu PC-9 a je využíván např. bulharským, slovinským či chorvatským letectvem. Mimo státy NATO slouží tento letoun např. v Irsku, Mexiku, Švýcarsku nebo Thajsku.

Přehled dosavadní účasti

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,13 m
Délka 10,14 m
Výška 3,26 m
Hmotnost prázdného stroje 1 725 kg
Maximální vzletová hmotnost 3 200 kg
Maximální rychlost 593 km/h
Dostup 11 580 m
Dolet 1 537 km

 

Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Revírní bratrská pojišťovna
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro