POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

UH-60 Black Hawk

Víceúčelové vrtulníky tvoří bezesporu páteř vrtulníkového letectva všech armád světa. Díky své variabilitě dokážou zajistit širokou škálu úkolů, ty zahrnují přesun pozemních sil, materiálu, palebnou podporu, ale lze je využít také jako velitelské centrum. Ve výzbroji západních států je pravděpodobně nejznámějším a jedním z nejvíce používaných vrtulník UH-60 Black Hawk (Černý jestřáb).

Sikorsky UH-60 Black Hawk vstoupil do služby na konci 70. let minulého století, poté co byl vybrán americkými ozbrojenými silami jako nástupce legendárního Bell UH-1 Huey. Black Hawk je poháněn dvojící motorů General Electric T700 o výkonu 1410 kW (každý), díky čemuž unese až 15 osob, včetně až čtyřčlenné posádky. Hlavní výhodou Black Hawku je spolehlivost, odolnost a nízká cena za údržbu. Oproti Huey UH-60 poskytuje také lepší ochranu posádky proti střelbě či nárazům. Od své první verze prošel Black Hawk řadou modernizačních programů, díky čemuž je dodnes používán řadou armád světa ale také soukromými společnostmi či policejními jednotkami.

UH-60 prošel řadou operačních nasazení, vůbec poprvé byl použit v roce 1983 při americké invazi do Grenady v rámci operace Urgent Fury. Pravděpodobně nejznámějšího nasazení se Black Hawk dočkal v bitvě v somálském Mogadišu, při které Spojené státy přišly o 8 těchto strojů. Speciálně upravený a modernizovaný Black Hawk byl také použit americkými speciálními jednotkami při dopadení Usámy bin Ládina v roce 2011.

Díky své popularitě a schopnostem, které vrtulníky řady H-60 nabízí, bylo do dnešního dne vyrobeno více než 4000 kusů a jsou používány řadou států NATO včetně USA, Slovenska či Chorvatska. Mimo státy aliance pak lze nalézt tyto vrtulníky ve službách Austrálie, Kolumbie nebo také Izraele.

Letecký archiv - UH-60 Black Hawk

Hlavní technické údaje

Průměr nosného rotoru 16,36 m
Délka s otáčejícími se rotory 19,76 m
Výška s vyrovnávacím rotorem 5,13 m
Hmotnost prázdného stroje 4 819 kg
Maximální vzletová hmotnost 10 660 kg
Maximální rychlost 294 km/h
Dostup 5 800 m
Dolet 590 km

 

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro