POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

České letectvo se představí samostatně i ve společné armádní ukázce

01.09.2016, 18:10

Na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR samozřejmě nebude chybět představení schopností Vzdušných sil AČR. Diváci se mohou těšit na vrtulníky a bojové i přepravní letouny v samostatných či kombinovaných dynamických ukázkách, prohlédnout si je budou moci i zblízka.

České letectvo se bude tradičně podílet na oficiálním zahájení akce slavnostním průletem, do něhož se však opět zapojí i helikoptéry české, polské a slovenské policie. Dva stroje pak předvedou sólové letové ukázky. Své manévrovací schopnosti návštěvníkům předvedou bitevní vrtulník Mi-24 z 22. vrtulníkové základny a nadzvukový bojový letoun JAS-39 Gripen. Kontrakt na jejich pronájem byl před dvěma lety prodloužen a tak budou střežit české nebe až do roku 2027. Naproti tomu dosluhující sovětské vrtulníky Mi-24 mají být v následujících letech nahrazeny moderními západní výroby.

Do společné armádní ukázky se pak zapojí dva lehké podzvukové letouny Aero L-159 Alca, které budou poskytovat leteckou podporu pozemním jednotkám. Během svého vystoupení však divákům předvedou i akrobatické prvky ze své samostatné ukázky. Letouny L-159 se v české armádě kromě blízké podpory pozemních jednotek používá pro výcvik budoucích pilotů Gripenů. Společné armádní ukázky se zúčastní i přepravní vrtulníky Mi-171Š, z nichž bude proveden výsadek.

„České letectvo se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR prezentuje tak říkajíc v plné síle a její účast je tak ze všech letectev největší,“ uvádí Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000. „Čeští piloti navíc patří ke světové špičce a tak to je i kvalita a profesionalita při dynamických ukázkách, kterou mohou návštěvníci akce ocenit.“

Na statice si pak návštěvníci mohou zblízka prohlédnout jak všechny stroje, které se předvedou ve vzduchu, tj. JAS-39, L-159, Mi-24 a Mi-171š, ale též i cvičný letoun Aero L-39 Albatros nebo dopravní JAK-40. Jako podpůrný letoun se pak zúčastní i letoun L-410, jenž bude pořizovat letecké záběry na tuto největší bezpečnostní show v Evropě.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro