POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR proběhly opět na výbornou

17.09.2023, 18:38

Druhý den 23. ročníku Dnů NATO v Ostravě & 14. ročníku Dnů Vzdušných sil Armády České republiky na Letišti Leoše Janáčka Ostrava navštívilo 85 000 osob. Spolu se sobotou je to celkem 185 000 návštěvníků, kteří v horkém, pozdně letním počasí sledovali ve vzduchu i na zemi špičkové ukázky činnosti a techniky armád, ozbrojených a bezpečnostních sborů a jednotek Integrovaného záchranného systému z celkem devatenácti partnerských zemí. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR, konané pod záštitou prezidenta České republiky, plně potvrdily svou vedoucí pozici bezpečnostní přehlídky evropských rozměrů.

Hlavním tématem letošního ročníku byla modernizace, která se ve světle ruské agrese na Ukrajině dlouhodobě ukazuje jako nezbytná. I proto bylo velmi zajímavé vidět starší techniku vedle té nové, která je již používaná nebo je její pořízení v budoucnu plánované. Nejvíce tak rezonovala ojedinělá prezentace tří letounů F-35A Lightning II amerického letectva a dvou F-35B Lightning II britského Královského letectva ve střední a východní Evropě.

Partnerské země dopravily do Ostravy ukázky té nejlepší techniky, kterou disponují jejich armády. Opravdu velkoryse prezentaci pojalo Polsko, které se svého statutu „Speciální partnerské země“ zhostilo na výbornou. Kromě rozsáhlé prezentace pozemních sil i letectva návštěvníci mohli vidět všechny jednotky polských speciálních sil, jejich výzbroj a rovněž premiérovou dynamickou ukázku jednotky GROM s českou policií. Nechyběl tradiční bojový výsadek v podání příslušníků jednotky AGAT, přičemž tato jednotka představila i svou techniku – lehké taktické vozidlo Oshkosh M-ATV, terénní vozidlo HMMWV či mini dron FLYEYE. 

Svou prezentaci měly v areálu akce i jednotky speciálních sil Formoza, GROM, Komandos a NIL. Poprvé byl mimo Polsko představen nejnovější přírůstek ve výzbroji polských pozemních sil a jeden z nejlepších hlavních bojových tanků současnosti, K2 Black Panther. Dále nechyběla například samohybná houfnice Krab, minomet RAK, protiletadlový raketový systém POPRAD či výsadkové vozidlo AERO 4x4 KAFAR. Právě na polské vojenské technice byl zřetelně vidět rozsáhlý posun v modernizaci.

Další zemí, která svou účast pojímá už tradičně nadstandardně, je Německo. Pozemní armáda, letectvo a námořnictvo představily hned osm letounů a vrtulníků, v čele s dvěma transportními obry A400M Atlas. Jeden z nich se ukázal při letových ukázkách, přičemž efektní vystoupení měl i armádní vrtulník NH90. Druhý Atlas si návštěvníci mohli prohlédnout zblízka i zevnitř na statické ukázce, kde jej doprovodil bojový letoun Tornado s výstavkou munice a čtyři vrtulníky. V premiéře se představil víceúčelový vrtulník pro speciální síly H145M a poprvé dorazil i vrtulník NH90 z výzbroje německého námořnictva.

Většina pluků a brigád „domácí“ Armády České republiky se Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR účastní tradičně a zajišťuje návštěvníkům největší přehlídku techniky ze všech účastníků. K vidění byla nová akvizice AČR v podobě radaru MADR, hlavní bojový tank Leopard 2A4 či bezpilotní prostředky. Na akci se poprvé veřejnosti představily nejnovější přírůstky ve výzbroji českého letectva - bitevní vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom. Armáda České republiky spolu s Policií České republiky nejsou jen vystavovatelé techniky a prezentátoři činnosti svých složek, ale na jejich bedrech leží i většina podpůrných organizačních aktivit akce.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou největší dvoudenní akcí v České republice i díky svému zaměření a množství různých složek, které se na organizaci a realizací podílejí. Všichni zúčastnění dělají vše pro to, aby byli návštěvníci maximálně spokojeni. Mnoho z aktivit není přímo viditelných, ale bez nich by se akce nemohla odehrát. Například AČR vybudovala přímo na místě ubytování pro 360 lidí ve 36 stanech a pro statické ukázky poskytla více než 20 kusů nafukovacích stanů a hal. Její kuchaři připravili 900 porcí jídla denně pro zabezpečující personál a přes víkend dalších úctyhodných 9 tisíc porcí jídel. O komfort návštěvníků se starala i Městská policie Ostrava, která provozovala bezplatné velkokapacitní kolárny. Během víkendu tak bylo v péči městské policie 5 126 kusů kol.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR se konají pod záštitou prezidenta Petra Pavla, hlavními partnery akce jsou Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava. Generálním partnerem akce je Lockheed Martin, hlavním strategickým partnerem je ORLEN Unipetrol, speciálními partnery jsou Czechoslovak Group a Tatra Trucks a exkluzivním partnerem je Škoda Auto.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro