POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Dvojitá účast Saab 105: rakouská derniéra a švédský návrat

15.09.2020, 16:11

Hned dvě z letových ukázek na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR obstará cvičný letoun Saab 105. Divákům se naposledy před svým vyřazením představí zástupce rakouského letectva. Po pěti letech se letoun vrátí také v barvách švédského letectva.

Saab 105 rozhodně nepatří mezi nováčky, na Mošnově se tento švédský cvičný letoun představil už v roce 2013 jako součást oblíbené Švédské historické letky. Tentokrát se stejně jako v roce 2015 představí oba uživatelé tohoto letounu, tedy rakouské a švédské letectvo, kde je známější spíše pod označením Sk 60. Oba letouny se představí v samostatných dynamických ukázkách.

zdroj: Bundesheer, Horst Gorup

„Rakouské letectvo mělo být původně zastoupeno cvičným PC-7, který jsme oznámili na jaře, nakonec se rozhodli pro změnu a vysílají k nám Saab 105, a to v atraktivním nátěru tygří letky,“ doplňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Jedním z důvodů je to, že jej ke konci roku rakouské letectvo chce vyřadit ze služby a naše akce je pro tento stroj poslední možností, jak se ještě ukázat veřejnosti.“

Saab 105 byl vyvinut na začátku 60. let minulého století, kdy také absolvoval svůj první let. Tento hornoplošný dvoumotorový proudový cvičný letoun v současné době stále slouží v barvách Rakouska a Švédska. Oba státy však v současnosti hledají za letouny Saab 105, jež sloužily 50 let, náhradu. V Rakousku mezi kandidáty na jeho náhradníky přitom patří i český letoun L-39NG od Aero Vodochody.

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro