POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

Hradní stráž si na Dnech NATO připomene své stoleté výročí

27.07.2018, 11:36

Již posedmé se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představí Hradní stráž, jednotka českých ozbrojených sil, jež je úzce spjata se samostatnou republikou. Ve své letošní prezentaci tak návštěvníkům přiblíží svou historii, nebude ale chybět ani oblíbené vystoupení motocyklové jednotky.

Hradní stráž začala psát svou historii krátce po vzniku samostatného Československa, letos si tedy rovněž připomíná stoleté výročí. V její expozici se tak návštěvníci budou moci seznámit s uplynulým staletím z pohledu této jednotky. Těšit se ale mohou i na oblíbenou dynamickou ukázku motocyklové jednotky Hradní stráže zahrnující doprovod prezidenta ČR a nejvyšších představitelů cizích států při oficiálních návštěvách. Do tohoto vystoupení budou zapojeny kromě speciálně upravených motocyklů BMW řady R, jež ukázku završí vlastní exhibicí, také vozidla Škoda Superb a Land Rover Discovery. 

„Vystoupení Hradní stráže patří každoročně ke zpestřením naší akce, což je třeba ocenit i vzhledem k tomu, že se na obdobných událostech prezentuje relativně zřídka. Její účast je v rámci tohoto ročníku Dnů NATO o to významnější, že se neoddělitelně pojí se vznikem Československa a sama si letos připomíná sto let od svého založení,” zdůrazňuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Zástupci Hradní stráže rovněž převezmou na zahajovacím ceremoniálu stuhu České euroatlantické rady za dlouhodobou spolupráci při organizaci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR,” vyzdvihuje Pavlačík. 

Hradní stráž byla založena nařízením Velitelství branné moci republiky Československé 7. prosince 1918. V počátečním období čítala na 195 příslušníků, mezi něž patřili i českoslovenští legionáři z francouzské, italské a ruské fronty, jejichž uniformy Hradní stráž používala také jako oficiální ústroj v období 1929-1938. Po konci německé okupace, během níž byla jednotka nahrazena 1. praporem nově zřízeného Vládního vojska, sice došlo k jejímu opětovnému budování, s nástupem komunismu však Hradní stráž postupně ztratila své výsadní postavení při ostraze prezidenta republiky a stala se víceméně pouze symbolickým útvarem pro reprezentativní úkoly.

Její význam byl obnoven až po sametové revoluci, kdy přešla do přímé velitelské podřízenosti náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. V současné době tak Hradní stráž oficiálně představuje samostatnou složku Ozbrojených sil České republiky, ačkoli je finančně a logisticky zabezpečovaná Armádou ČR. V tomto útvaru o velikosti brigády působí na 715 příslušníků, kteří kromě obecných požadavků na přijetí osob do ozbrojených sil musí splňovat i ty specifické, jako je například určitá výška či absence vousů nebo tetování.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro