POTVRZENÁ ÚČAST 2023            

Zprávy

Maďarský Gripen po osmi letech ve vzduchu

23.02.2018, 13:03

Maďarsko je dalším státem, který potvrdil svou účast na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. Jeho letectvo na mošnovské letiště vyšle stíhací letoun JAS-39 Gripen, jež se představí v dynamické ukázce.

Letoun JAS-39 Gripen maďarského letectva se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava představuje pravidelně, zpravidla však pouze staticky. Pouze při své první účasti v roce 2010 jej návštěvníci mohli vidět při letové ukázce, ta se letos tak vrátí po dlouhých osmi letech.

"Maďarský Gripen se měl na naší akci v dynamické ukázce představit rovněž loni, kdy však byla forma jeho prezentace změněna na statickou. Věříme ale, že letos se již letové ukázky Gripenu v maďarských barvách dočkáme, a diváci tak budou moci porovnat umění maďarského display pilota s českým," uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000.

JAS-39 Gripen je lehký víceúčelový bojový letoun, který konstrukčně vychází z předchozích modelů firmy Saab, především z letounu Viggen, jenž se dá považovat za jeho přímého předchůdce. Díky delta křídlu a tzv. kachnímu uspořádání vyniká výbornou manévrovatelností a postačuje mu krátká vzletová a přistávací dráha. Tyto vlastnosti pak též předvádí při svých vystoupeních.

Maďarsko má stejně jako Česká republika letouny JAS-39 Gripen pronajaté od Švédska, a tyto tři státy jsou jedinými evropskými provozovateli těchto strojů. Maďarské letectvo stejně jako to české používá 14 letounů, z toho 12 jednomístných a 2 dvoumístné. A obě země se též rozhodly prodloužit původní smlouvu o pronájmu, v maďarském letectvu tak budou gripeny sloužit nejméně do roku 2026.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro