POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Nad Mošnovem se předvede 'ostravský' MiG-15

31.07.2017, 14:40

Velmi výjimečně se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představují stroje soukromých provozovatelů, letošní ročník však bude jednou z těchto výjimek, když se do programu akce zapojí rovněž legendární stíhací letoun MiG-15 společnosti Czech Flying Legends.

Pro akci konanou na Letišti Leoše Janáčka Ostrava má tento letoun zvláštní kouzlo, protože na své přídi nese znak města Ostravy. Jeho kamufláž je totiž vyvedena podle stroje MiG-15, který patřil do 30. stíhacího bombardovacího leteckého pluku s přízviskem "Ostravský" a který tento znak též nesl. Jediným rozdílem ve zbarvení je "tygří" motiv na vrcholu ocasu, jenž symbolizuje spolupráci s NATO Tigers Association.

zdroj: Reto Schneeberger

"Účastí tohoto letounu bychom chtěli připomenout historii českého, potažmo československého, letectva, a tak věříme, že potěší nejen fanoušky letectví. Soukromý letoun se do programu naší akce zapojí poprvé od roku 2010, kdy se zde ukázal druhoválečný Hawker Hurricane. K dohodě s majiteli tentokrát přispěla i naše spolupráce na Dnech otevřených dveří základny v Čáslavi, na nichž tento MiG-15 vedl zahajovací průlet. V jaké formě se ukáže na Dnech NATO, ještě upřesníme," uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "Za zmínku též stojí, že se jedná o stroj, který byl licenčně vyroben v roce 1955 v továrnách Aero Vodochody, nového generálního partnera Dnů NATO."

TIP: Přečtěte si rozhovor s majiteli letounu MiG-15 (rozhlas.cz)

MiG15UTI je dvoumístnou cvičnou verzí tohoto stíhacího letounu, který ukazoval své kvality především za války na Korejském poloostrově. Tento konkrétní stroj sloužil až do roku 1990 v polském letectvu. O čtyři roky později byl prodán soukromému majiteli do USA, kde byl předváděn na leteckých dnech. V roce 2013 letadlo koupila společnost Czech Flying Legends.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro