POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Německé námořnictvo se ukáže v historicky nejsilnější sestavě

28.07.2022, 09:04

Hned pět letounů a vrtulníků na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR letos vyšle německé námořnictvo. Návštěvníci akce se tak mohou mimo jiné po šesti letech těšit na návrat průzkumného letadla P-3C Orion. 

Prezentace německého námořnictva je součástí rozsáhlé účasti německých ozbrojených a bezpečnostních složek. Již dříve jsme oznámili potvrzenou techniku pozemních sil v čele s tankem Leopard 2A a vrtulníkem NH90. Námořnictvo plánuje na statických ukázkách představit průzkumné letouny P-3C Orion a Do-228 a vrtulníky EC-135, Sea Lynx a Sea King. Zdaleka přitom stále nepůjde o kompletní německou účast.

Změna: Účast vrtulníku Sea King a hornoplošníku Do-228 byla zrušena (13. září 2022).

„O bezprecedentní podpoře Německa směrem k naší akci již bylo řečeno mnoho, a přesto nás opakovaně překvapují způsobem, jakým překonávají sebe sama. Jsme pochopitelně rádi, že to bude i případ letošního ročníku, navíc když opět na mošnovském letišti přivítáme i letoun Orion, jejž jsme mohli vidět pouze v roce 2016,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Doufejme ale, že jej neuvidíme naposledy, protože německé námořnictvo již počítá s jejich nahrazením v následujících letech.“

P-3C Orion je námořní průzkumný letoun vyvinutý speciálně pro detekci ponorek. K té slouží detektor magnetických anomálií umístěný ve výrazném prodloužení ocasu, odhalené ponorky pak může zneškodnit torpédy či hlubinnými minami uloženými v trupu. Může však být využit i k podpoře pozemních operací či k monitorování životního prostředí a přírodních zdrojů, což patří i mezi úkoly pro druhého představovaného letounu, Do 228. 

Pro průzkum slouží i víceúčelové vrtulníky Sea Lynx, které mohou operovat z lodí a které lze využít i pro výsadky na jiná plavidla. Oproti tomu helikoptéry Sea King vzhledem ke své velikosti operují z pozemních základen a jejich primárním účelem jsou pátrací a záchranné operace, evakuace, pomoc při katastrofách a taktická přeprava. Oba tyto typy mají být brzy též nahrazeny, a to za různé varianty vrtulníku NH90.

Sestavu námořnictva pak uzavírá užitkový vrtulník EC-135, i tak se ale nebude jednat o veškerou leteckou techniku představenou německými silami. Stále probíhají jednání, další technika může být doplněna, s účastí na Dnech NATO počítá rovněž německé letectvo, o které budeme též dále informovat. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro