POTVRZENÁ ÚČAST 2021       2x A-400M (S+D), 1x EC-135 (D), 1x Bell 206 (S)              

Zprávy

Po roku absence Dny NATO opět s návštěvníky

18.09.2021, 18:37

I přes ranní zamračenou oblohu v první den konaní Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2021 byl vidět na tváří návštěvníků akce úsměv. Po loňském roce, kdy z důvodů opatření proti covid-19 nemohla veřejnost akci navštívit, se letos otevřely brány návštěvníkům otevřely. Nad 21. ročníkem největší bezpečností show v Evropě zavlály vlajky osmnácti účastnických zemí a všichni přítomní na něm mohou najít to nejlepší, co na poli bezpečnosti lze spatřit. Hlavními hvězdami letošního ročníku jsou stroje F-35A Lightning II a MQ-9 Reaper, představující současnou špičku moderních technologií ve světě.

Po zahajovacím seskoku českých výsadkářů začaly dynamické ukázky jak ve vzduchu, tak na zemi. Mezi nejzajímavější patřil zahajovací společný průlet tankovacích letadel KC-130 amerického letectva a premiérového A-330 MRTT spolu s letouny Vzdušných sil AČR. Švédsko, které je letos partnerskou zemí NATO, připravilo letové ukázky Švédské historické letky, jež předvedla celou vývojovou řadu letounů Saab. Speciální součástí programu byl společný průlet těchto letadel, včetně JAS-39 Gripen.  Stíhací stroje doplnily také špičkové ukázky vysoké pilotáže F-16 řeckého Zeus Demo Teamu a tureckého Soloturk. Historickou lahůdkou byla letová ukázka dopravní „Dakoty“ C-47 z časů vylodění spojeneckých vojsk za II. světové války v Normandii. Na zemi byly k vidění mimo ukázek strojů nebo bojových aktivit AČR ukázky dalších záchranných a bezpečnostních složek. Od Policie ČR s polskými partnery, Vězeňskou službu přes Celní správu a jejich partnery z Německa a Slovenska, Hasičský záchranný sbor až po Městkou policii Ostrava nebo společnost TATRA TRUCKS. Celkem 92 ukázek a 19 hodin programu určené pro oba víkendové dny bylo doplněno statickou výstavou techniky a aktivit v prostorách konání akce.

  

Poprvé za celou historii akce bylo nutné se pro vstup na akci registrovat. Po dohodě s Hygienickou službou ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR bylo pro každý den konání akce povoleno 40.000 návštěvníků. Registrace na akci byly zprostředkovány společnosti Ticketportal. Současně s registrací museli návštěvníci akce prokázat také bezinfekčnost.

„Naše akce, jako jedna z mála letošních akcí tohoto typu v Evropě, je po roce opět přístupná veřejnosti.“ konstatuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík a dodává: „Velmi nás těší, že můžeme širokou veřejnost opět přivítat na mošnovském letišti, což bereme také jako poděkování všem, kteří nám i v loňském roce zachovali přízeň.”

  

Na návštěvníky akce čeká nedělní program, který je ve velké míře shodný se sobotním, nicméně jsou během něj připraveny i některé lahůdky. Víkendový program Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR uzavře společný průlet šestice vrtulníků ve složení – Mi-24/35, Mi-171, W-3A Sokol, UH-60 BlackHawk, AS332 Super Puma a AW109. Návštěvníkům, kteří vydrží až do konce nedělního programu, se tak nabídne působivá podívaná. Jednu výjimečnou část dynamického programu oznámí organizátoři v průběhu zítřka.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Revírní bratrská pojišťovna
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro