POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

Polská jednotka AGAT poprvé předvede HALO seskok

06.09.2022, 20:00

Polská speciální jednotka AGAT se znovu představí na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. Na letošní ročník si připravila dynamickou ukázku v podobě seskoku HALO a statické ukázky svých vozidel.

HALO je zkratkou pro slova „High Altitude, Low Opening“, což v praxi znamená, že k výskoku z letounu dojde ve velké výšce, poté následuje klesání volným pádem a ve výšce okolo jednoho kilometru dochází k otevření padáků. Polští speciálové budou vyskakovat z letounu CASA C-295.

„Seskoky příslušníků polské speciální jednotky AGAT jsme mohli vidět už na předchozích ročnících Dnů NATO, ovšem HALO seskok, při kterém mohou výsadkáři dosáhnout rychlosti až 200 km/h, uvidíme úplně poprvé,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „K jeho provedení a viditelnosti je ovšem nutná přízeň počasí, protože polští speciálové ve třech skupinách po pěti až šesti lidech vyskočí z výšky 4000 m.“

Kromě dynamické ukázky polští speciálové předvedou i svou pozemní techniku. Návštěvníci se můžou těšit například na terénní vozidlo HMMWV nebo na obrněné vozidlo Oshkosh M-ATV.

Jednostka Wojskowa AGAT je jedním ze speciálních lehkých útvarů spadajících pod Velitelství speciálních sil Ozbrojených sil Polské republiky, která je umístěna v nedalekých Gliwicích a zaměřuje se především na týlové a diverzní operace. Tato jednotka je poměrně mladá, byla vytvořena teprve v roce 2011. Během této doby se však na Dnech NATO její příslušníci představili již šestkrát, kdy kromě seskoků prezentovali i své speciální vybavení.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Rheinmetall Defence
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro