POTVRZENÁ ÚČAST 2022                   

Zprávy

Polská speciální jednotka AGAT se vrací na Mošnov

20.08.2018, 15:00

Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR se opět bude prezentovat pozemní vojenská technika tří zemí. Po Německu a USA potvrdilo účast svých vozidel Polsko, jehož jednotka speciálních sil AGAT předvede na statické ukázce svůj vozový park včetně obrněnce Oshkosh M-ATV.

S příslušníky polské speciální jednotky AGAT se mohli návštěvníci na Dnech NATO setkat již dvakrát, přičemž v minulém roce byla poprvé ozdobou jejich expozice právě vozidla Oshkosh M-ATV. Ta spadají do kategorie MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) a jsou konstruována tak, aby odolala nástražným výbušným zařízením či přepadům. Letošní ročník se ponese ve znamení návratu tohoto obrněného vozidla společně s HMMWV, Land Roverem Defenderem, čtyřkolkou Polaris nebo nově i ambulancí.

„Vzhledem k logistické náročnosti není obvyklé, aby se na veřejných akcích prezentovala pozemní technika zahraničních ozbrojených sil, a velmi si tak považujeme toho, že u nás již druhým rokem po sobě budou k vidění vozidla ze tří zemí. Polsko je navíc mimořádné tím, že zde pravidelně ukazuje techniku a výzbroj speciálních sil, které v mnoha zemích podléhají jistému stupni utajení," oceňuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Speciální síly jsou v rámci polských ozbrojených sil považovány za samostatnou ozbrojenou složku, která byla vyčleněna v roce 2007 a která přímo spadá pod náčelníka generálního štábu. Tvoří je pět jednotek, přičemž každá z nich je trénována pro jiné činnosti. Poprvé je na Dnech NATO reprezentovala jednotka Commando v roce 2014, kdy Polsko zastávalo roli speciálního partnerského státu. Samotná AGAT, jejímž hlavním úkolem je provádění diverzních akcí v týlu nepřítele s cílem narušit jeho bojovou činnost, debutovala na mošnovském letišti před dvěma lety. 
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro