POTVRZENÁ ÚČAST 2019         Lotyšsko Litva Nizozemí Norsko Rumunsko Slovensko Švýcarsko Velká Británie USA

Zprávy

Přehlídku historické techniky ozdobí bombardér Su-7

03.04.2018, 13:06

Při příležitosti 100. výročí založení Československa a jeho samostatných ozbrojených sil se na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v mimořádném rozsahu představí technika spjatá s historií účastníků či partnerů akce. Pro připomenutí poválečné éry chystá Armáda České republiky nebývalou akci, kdy na mošnovské letiště dopraví vyřazené stroje z výzbroje Československé lidové armády. Mezi nejvýznamnější exponáty bude patřit taktický bombardér Su-7.

Armáda některé z vyřazovaných letounů místo sešrotování nechává zahangárovat na základnách, na kterých sloužily, kde připomínají historii základny a jednotek, jež jimi byly vybaveny. Tyto stroje však nejsou udržovány v letuschopném stavu, vyžadují tedy pozemní převoz, a proto jsou opravdu zřídka k vidění mimo svá domovská letiště.

„Historických letounů plánujeme představit více, zatím můžeme potvrdit statickou ukázku stíhacího bombardéru Su-7, který převezeme ze základny v Náměšti nad Oslavou,“ upřesňuje zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jiří Verner. „Půjde o logisticky velmi náročnou operaci, neboť stroj bude nutné na základně rozebrat, přepravit na Mošnov, tam ho složit a pak zase stejným způsobem dopravit zpátky, ale připomenutí sta let vzniku Československa za to stojí,“ doplnil Verner.

Přestože byl Su-7 původně v Sovětském svazu vyvíjen pro vzdušné souboje, v této roli se neosvědčil, naproti tomu byla po modifikaci úspěšná verze Su-7B, z níž se stal hlavní stíhací bombardér a letoun pro pozemní útoky zemí sovětského bloku. Československé letectvo se pak v roce 1964 stalo jeho prvním zahraničním operátorem.

Při vývoji letounů Su-7 bylo počítáno s tím, že tento stroj bude schopný provádět jaderné útoky. Předpokládalo se též, že letouny budou muset operovat z nezpevněných vzletových ploch a proto byl podvozek vybaven hydraulicky vysouvatelnými lyžinami. Vyznačovaly se krátkým doletem, tuhým řízením a velkou přistávací rychlostí, kvůli čemuž vyžadovaly dlouhou přistávací dráhu, přesto byly mezi piloty oblíbené vzhledem ke svým letovým vlastnostem, jednoduchému ovládání, značné rychlosti v nízkých výškách a snadné údržbě. 

Ve své výzbroji je mělo množství států východního bloku, bojově nasazeny přitom byly především v barvách Egypta ve válkách s Izraelem, Indie je pak silně využila při bojích proti Pákistánu. V současnosti jej stále aktivně používá jediná země, a to Severní Korea.

Kromě Su-7 bude na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představena i další letecká a pozemní technika z meziválečného i poválečného období ze sbírek Slezského zemského muzea, Vojenského historického ústavu či dalších partnerů a účastníků akce, která bude zobrazovat vývoj československých a českých ozbrojených sil v uplynulých 100 letech.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.


Partnerský stát

Special Partner Nation

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
Moravskoslezský kraj
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
AERO Vodochody
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
LOM Praha
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro