POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Slovenské letectvo nabídne premiéru Spartana, dorazí i MiG–29 a Black Hawk

18.04.2019, 13:03

Slovensko se chystá na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představit průřez schopností svého letectva. Na statické ukázky vyšle stíhačku MiG-29, přepravní letoun C–27 Spartan a vrtulník UH–60 Black Hawk.

Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky se letos budou prezentovat svojí nejmodernější technikou v podobě letounu C–27 Spartan. Ten si měl na loňských Dnech NATO odbýt svou zahraniční premiéru, kvůli operačnímu vytížení však nakonec nedorazil, a tak jej budou moci návštěvníci spatřit poprvé letos. Doplní jej vrtulník UH–60 Black Hawk, který si mohli diváci prohlédnout už v předchozích dvou letech, a trojici uzavírá divákům dobře známý letoun MiG–29.

„Přestože jsme ještě relativně nedávno byli jedním státem, letošní účast Slovenska je dobrou ukázkou toho, jak odlišně se za dvě desítky let naše letectva vyvíjela, když předvedou pouze stroje, které Česká republika nemá ve výzbroji,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Jsme též rádi, že se Slovensko takto připojí k oslavám kulatých výročí NATO a vstupu našich zemí do Aliance. Stejně jako návštěvníci akce i my bychom rádi opět viděli slovenský MiG-29 v letové ukázce, z kapacitních důvodů to však bohužl není možné.“

Slovensko provozuje dvojici dopravních letounů C-27 Spartan italské společnosti Leonardo-Finmeccanica. Jedná se o dvoumotorový turbovrtulový stroj středního doletu, které je také používáno italským, americkým, řeckým, rumunským nebo bulharským letectvem.

Od roku 2017 disponuje slovenské letectvo také víceúčelovými vrtulníky americké firmy Sikorski UH-60 Black Hawk. Jejich všestrannost umožňuje využití nejen pro bojové operace a podporu pozemních sil, ale také pro výcvik a zajišťování pomoci při živelných pohromách.

Dvoumotorový stíhací letoun MiG-29, jenž byl vyvinut v 70. letech v Sovětském svazu pro vybojování vzdušné nadvlády, stále představuje páteř slovenských vzdušných sil. Slovenské MiGy prošly modernizací v letech 2005 a 2006 na standart NATO a budou ve výzbroji minimálně do roku 2023, než budou nahrazeny americkými stíhačkami typu F-16V.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro