POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

Španělsko rozšiřuje letku Typhoonů na Dnech NATO

20.06.2016, 14:29

I když bude při 15. výročí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR jasná obloha, na nebi budou burácet tři 'tajfuny", neboli moderní dvoumotorové bojové letouny Eurofighter Typhoon. Účast svých těchto strojů v letových ukázkách již dříve přislíbila Itálie s Rakouskem, aktuálně jsme obdrželi potvrzení i od španělského letectva.

Španělsko je poslední evropskou zemí, která má tento víceúčelový dvoumotorový letoun s charakteristickým delta křídlem ve výzbroji a která ho na mošnovském letišti ještě nepředstavila. Rovněž se tímto po devíti letech uzavře představování letounu v barvách zemí, jež se podílejí na jeho vývoji a výrobě – premiéru si na statické ukázce odbyl v roce 2007 díky britskému Královskému letectvu.

„Španělské letectvo zde zanechalo nezapomenutelný dojem především díky účasti akrobatických skupin - Patrully Águila v roce 2008 a vrtulníkové Patrully ASPA před třemi lety. Již v roce 2007 však byla letová ukázka španělského letounu F-18 Hornet jedním z vrcholů programu a těšíme se, že podobně vynikne letos i Eurofighter, druhý z bojových letounů ve výzbroji španělského letectva,“ uvádí Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000. „Vzhledem letošní k nabité konkurenci, a to nejen dvou dalších Eurofighterů, to však nebude mít vůbec jednoduché, ale o to bude pomyslný vzdušný souboj o diváckou přízeň zajímavější.“

Čtěte také: Rakouský Typhoon opět zahřmí nad Mošnovem

Španělsko má objednáno celkem 87 těchto letadel, dodáno již bylo 61, o dvě však přišlo kvůli haváriím. Největší letku vlastní suverénně Britové se 160 kusy tohoto stroje. Kromě pěti evropských států patří do výbavy ještě Ománu a Saudské Arábie.

Naposledy se Eurofighter Typhoon proletěl nad hlavami diváků Dnů NATO v roce 2013, a to v podání Rakouska, v následujících ročnících mohli návštěvníci akce vidět tento stroj v německých barvách na statické ukázce.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro