POTVRZENÁ ÚČAST 2023                     

Zprávy

„Svatováclavský“ prapor představí TAC na statické ukázce

13.09.2023, 19:37

Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR se i tento rok představí 42. mechanizovaný prapor Armády České republiky. Ten je spolu s 41. mechanizovaným praporem a 44. lehkým motorizovaným praporem součástí 4. brigády rychlého nasazení.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázku taktického místa velení velitele praporu (TAC), které slouží k zajištění plánovací a rozhodovací činnosti velitele praporu a kontrole plnění úkolů operace. TAC je charakterizováno vysokou mobilitou a rychlostí při zaujímání a opouštění místa rozvinutí pro zajištění přežití na bojišti a flexibilitu plněných úkolů.

Od svého založení se prapor zúčastnil všech zahraničních operací České republiky, ať už v Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu nebo v Afghánistánu. Kromě vojenských operací pomáhal 42. mechanizovaný prapor i při živelných pohromách, jako byly například povodně v roce 1997 na Moravě nebo v roce 2010 na Liberecku.

TAC sestává ze 3 kusů kolových bojových vozidel (KBV) Pandur v různých verzích, která budou k vidění na statické ukázce. KBV VR je velitelská varianta vozidla, jedná se tedy o pracoviště velitele a jeho důstojníka. KBV Pz LOK je průzkumnou verzí stroje, jež zajišťuje pomocí pokročilých optických přístrojů přehled o taktické situaci na bojišti. KOVS je spojovací verze s cílem zabezpečit sledování rádiové sítě v systému velení a řízení.

42. mechanizovaný prapor navazuje na tradice 8. dragounského pluku Knížete Václava Svatého, který byl organizačně sestaven roku 1920, ale jeho historie sahá až do roku 1682 ke kyrysnickému pluku. Prapor je určen k plnění bojových i podpůrných úkolů okamžité hrozby na území České republiky i v zahraničí. Jeho charakteristikou je vysoká manévrovací schopnost, mobilita a rychlost nasazení. Prapor slouží k provádění jak ofensivních, tak i defensivních činností.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Speciální partner

Záštita

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro