POTVRZENÁ ÚČAST 2022                   

Zprávy

Veřejné premiéry obrněnců ASCOD, Lynx a Puma na Dnech NATO

08.09.2017, 18:22

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR budou mít možnost si prohlédnout leteckou techniku ze 17 zemí, ale poprvé v historii akce dorazí i pozemní technika ze tří států, včetně tří bojových vozidel pěchoty, které by mohly ve výzbroji Armády ČR nahradit dosluhující BVP-2 sovětské výroby.

Účast německých a slovenských pozemních sil společně s polskými speciálními silami přináší návštěvníkům jedinečnou možnost zblízka prozkoumat různé typy techniky od hlavního bojového tanku přes obrněná vozidla pěchoty až po samohybné kanónové houfnice. Zapojení představitelů obranných průmyslů daných států navíc umožňuje se seznámit s jejich nejnovějšími produkty, jež jsou teprve zařazovány do výzbrojí armád.

foto: Rheinmetall

Německé pozemní síly tak kromě hlavního bojového tanku Leopard 2 budou poprvé prezentovat své nové bojové vozidlo pěchoty Puma, které se ve své třídě vyznačuje bezkonkurenční ochranou posádky a postupně nahrazuje stárnoucí vozidla Marder. Na výrobě Pumy se podílí firma Rheinmetall, jež ve své expozici ukáže i obrněnec Lynx vyznačující se modulární konstrukcí. Ten tak může v různých konfiguracích sloužit i jako velitelské, průzkumné, ambulantní či opravárenské vozidlo.

V dynamické ukázce se bude prezentovat také vozidlo ASCOD firmy General Dynamics. To bylo na Mošnově k vidění již loni, letos se však premiérově představí s bezosádkovou zbraňovou stanicí SAMSON Mk II od společnosti RAFAEL.

Všechny tyto tři obrněnce, spolu s CV90 od firmy BAE Systems, intenzivně prověřovala před dvěma měsíci česká armáda ve vojenském prostoru Libavá. Jedno z nich by totiž mohlo nahradit ve výzbroji AČR vozidla BVP-2. Smlouvu na dodávku minimálně 210 kusů ministerstvo hodlá podepsat příští rok, aby v roce 2020 mohly začít dodávky prvních kusů.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro