POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

AS332/H215 Super Puma

Víceúčelové vrtulníky tvoří bezesporu páteř vrtulníkového letectva všech armád světa. Díky své variabilitě dokážou zajistit širokou škálu úkolů, ty zahrnují přesun pozemních sil, materiálu, palebnou podporu, ale lze je využít také jako velitelské centrum. Mezi nejrozšířenější víceúčelové vrtulníky patří také zástupci z řady vrtulníků Puma a její zvětšená verze Super Puma.

Eurocopter AS332 Super Puma, dnes již označován jako Airbus Helicopters H215, konstrukčně vychází z menšího víceúčelového vrtulníku Aérospatiale SA 330 Puma. Ten byl zařazen do služby na konci 60. let minulého století, Super Puma pak o deset let později. O pohon tohoto francouzského vrtulníku se stará dvojice motorů Turbomeca Makila 1A1 s výkonem 1376 kW (každý) a pohání jak hlavní čtyřlistý rotor, tak pětilistý ocasní rotor. Oproti svému předchůdci je Super Puma také lépe připravena na krizové situace, a to díky zesílené ochraně palivových nádrží nebo odolnějším listům rotorů. Řídicí systém vrtulníků je pak vybaven pokročilým systémem autopilota, GPS nebo varovným systémem proti kolizi. Vybavení kokpitu je plně kompatibilní s brýlemi pro noční vidění.

AS332 Super Puma má za sebou nasazení ve vojenských zahraničních misích. Mezi nejvýznamnější se řadí především operace v Afghánistánu, kde pod vlajkou Francie a Španělska plnily podpůrnou roli pro koaliční jednotky. Tento vrtulník je ale využíván i pro nevojenské účely, lze jej tak nalézt ve službách civilních operátorů, policie a jiných bezpečnostních sil Německa, Srbska, Japonska a dalších. V rámci armád států NATO je pak využíván v různých modifikacích Francií, Řeckem a Španělskem, ve výzbroji jej mají ale též Mali, Saudská Arábie, Švýcarsko, Brazílie nebo Indonésie. Bylo již vyrobeno více než tisíc kusů vrtulníku ze série Super Puma, přičemž je využívá celkem 56 států světa.

Letecký archiv - AS332/H215 Super Puma

Hlavní technické údaje

Posádka 2 osoby
Délka 16,79 m
Výška 4,79 m
Hmotnost prázdného stroje 4 660 kg
Maximální vzletová hmotnost 9 150 kg
Maximální rychlost 327 km/h
Dostup 5 180 m
Dolet 851 km

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro