POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Sea King

Vrtulník Sea King vyvinula firma Sikorsky Aircraft koncem padesátých let minulého století, a to pod továrním označením S-61. Stroj byl původně určen pro ochranu letadlových lodí amerického námořnictva před nepřátelskými ponorkami. Prototyp absolvoval zálet 11. března 1959 a US Navy převzala první sériové stroje během června o dva roky později. Vrtulníky původně nesly označení HSS-2, od roku 1962 pak SH-3. 

Konstruktéři firmy Sikorsky Aircraft dali Sea Kingu do vínku robustní trup s člunovitou spodní částí, jenž dovoluje operace z vodní hladiny. Jinak je stroj vybaven tříkolovým podvozkem ostruhového typu se zatahovacími hlavními nohami. Pro pohon pětilistého nosného rotoru a ocasní vyrovnávací vrtule byla vybrána dvojice turbohřídelových motorů General Electric T58-GE-10 o výkonu po 1043 kW (1400 k).

Protiponorkové vrtulníky Sea King se záhy po svém uvedení do služby ukázaly jako velmi zdařilé. To umožnilo vznik dalších variant: například pro osobní a nákladní přepravu, jako nosič elektronické výbavy pro tzv. včasnou výstrahu i jako stroj pro pátrací a záchrannou službu SAR (Search and Rescue). Není proto divu, že po těchto vrtulnících postupně sáhly ozbrojené síly téměř pětadvaceti zemí a že si práva na licenční produkci zakoupily další firmy – především Agusta, Mitsubishi a Westland, jehož stroje jsou v Evropě stále provozovány například německým námořnictvem. Tyto vrtulníky, poháněné dvěma 1238kW (1660k) turbohřídelovými motory Rolls-Royce Gnome H1400 dále slouží k osobní a nákladní dopravě i v letecké záchranné službě.

Letecký archiv - Sea King

Hlavní technické údaje

Průměr nosného rotoru 18,90 m
Délka s otáčejícími se rotory 22,15 m
Výška 5,13 m
Hmotnost prázdného stroje 6 241 kg
Maximální vzletová hmotnost 9 752 kg
Maximální rychlost 232 km/h
Dostup 3 050 m
Dolet 1 482 km

 

Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro