POTVRZENÁ ÚČAST 2021      2x A-400M (S+D), 1x EC-135 (D), 1x Bell 206 (S)        

Zprávy

Airbus A400M Atlas z unikátní mezinárodní letky zavítá na Dny NATO

02.04.2021, 17:58

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2021 se opět mohou těšit na návštěvu evropského obra A400M, tentokrát ale z unikátní belgicko-lucemburské letky!

Lucembursko i Belgie, jež jsou zakládajícími státy NATO, vnímají vzhledem ke své velikosti mezinárodní spolupráci jako jednu z pojistek vlastní bezpečnosti. I proto je část funkcí a služeb, zejména výcviku vojáků, vykonávána společně. Kromě oblasti vzdělávání se spolupráce Lucemburska a Belgie vztahuje také na oblast transportního letectva, které je zajišťováno v rámci mezinárodní 15. transportní letky. Návštěvníci se tak mohou setkat s paradoxem, že lucemburský A400M Atlas bude ve skutečnosti pilotován Belgičany a naopak.

„Dny NATO nejsou pouze o burácejících motorech stíhaček či obrněných vozidel, ale také o prezentaci mezinárodní spolupráce. Právě příklad Lucemburska a Belgie výborně ilustruje, až kam může tato spolupráce sahat a potvrzuje, že společně jsme silnější,“ komentuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Na mošnovském letišti už jsme prezentovali alianční E-3A Sentry AWACS či C-17 z mnohonárodního programu Strategic Airlift Capability (SAC), jsme tak rádi, že můžeme představit další příklad úspěšné spolupráce.“

Pro letoun A400M se jedná teprve o čtvrtou účast na Dnech NATO, kdy si svoji premiéru odbyl v roce 2016, tedy teprve tři roky od doby zařazení do služby. Naposledy tento evropský obr zavítal na Letiště Leoše Janáčka Ostrava v loňském roce, kdy stroj v barvách německého letectva předvedl solovou letovou ukázku i působivou simulaci tankování za letu společně s českými JAS-39 Gripen.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Revírní bratrská pojišťovna
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro