POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Další premiéra: A400M Atlas z mezinárodní letky

18.05.2023, 12:10

Belgické letectvo je již tradičním účastníkem Dnů NATO & Dnů Vzdušných sil AČR, který si pro letošní ročník připravilo premiéru transportního letounu A400M Atlas z jedinečné belgicko-lucemburské jednotky.  Na statické ukázce ho doprovodí dvojice víceúčelových bojových letounů F-16.

Transportní obr A400M Atlas se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava představuje od roku 2016 v barvách Německa, a to buď v dynamických ukázkách, simulovaném tankování za letu s českými Gripeny či na zemi. Oproti tomu stroj z belgicko-lucemburského 15. transportního křídla se měl představit již v roce 2021, tehdy však byla jeho účast dva dny před akcí kvůli operačnímu vytížení odvolána. 

„Belgický Atlas dorazil na Dny NATO i loni, kdy však plnil pouze roli podpůrného letadla pro F-16 Demo Team a neukázal se tak veřejnosti. Věříme tedy, že tentokrát již jeho účast nic neohrozí a návštěvníci akce si jej budou moci prohlédnout zblízka,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „15. transportní křídlo je navíc výborným příkladem mezinárodní spolupráce, jejíž důležitost se snažíme na naší akci zdůrazňovat.“

Belgie i Lucembursko jsou zakládajícími členy Severoatlantické aliance, intenzivně ale v obranné oblasti spolupracují i na bilaterální úrovni a existence mezinárodní 15. transportního křídla je toho skvělým důkazem. Jedná se o evropskou specialitu, kdy země vedou například společný výcvik pilotů a na Dny NATO tak mohou dorazit jak belgičtí, tak i lucemburští piloti s letadlem v barvách jednoho či druhého státu.

Čtyřmotorový turbovrtulový A400M Atlas je nejmodernější evropský transportní letoun disponující strategickými schopnostmi. Byl vyvinut společností Airbus ve spolupráci s některými aliančními státy. Jeho nákladový prostor o délce 17,71 metrů pojme až 37 tun materiálu, 116 plné vystrojených vojáků nebo 66 vojenských nosítek. V současnosti má A400M ve výzbroji deset zemí, mezi které patří například Německo, Belgie, Lucembursko, Francie či Malajsie. 

Kromě něj se představí dva nadzvukové víceúčelové letouny F-16, které jsou jedním z nejrozšířenějších strojů ve výzbroji západních letectev a díky svým kvalitám a množství se stal jedním ze symbolů Severoatlantické aliance. „Loňské Dny NATO belgická F-16 v úchvatném nátěru předvedla skvělé vystoupení nad mošnovským letištěm, letos se po šesti letech vrátí na statickou ukázku, kde bude po boku portugalských strojů, jejichž premiéru jsme oznámili nedávno,“ dodává Pavlačík.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro