POTVRZENÁ ÚČAST 2024                   

F-16 Fighting Falcon

Nadzvukový stroj F-16 Fighting Falcon patří v současnosti k nejrozšířenějším víceúčelovým letounům. Výroba již výrazně překročila 4000 kusů a stále běží. Původní návrh vznikl u společnosti General Dynamics (nyní Lockheed Martin) jako odpověď na program LWF (Light Weight Fighter), jehož prostřednictvím americké vojenské letectvo počátkem sedmdesátých let hledalo lehký stíhací letoun. První prototyp YF-16 vzlétl k úvodnímu letu ze základny Edwards v Kalifornii 20. ledna 1974. I díky rychlému vývojim porazil v tendru konkurenční YF-17 od firmy Northrop, který ale později posložil jako základ dalšího slavného letounu čtvrté generace - F/A-18 Hornet.

  

S ohledem na množství vyrobených kusů logicky vzniklo několik verzí verzí letounu s různou úrovní modernizace počínaje původní verzí F-16A/B, konče v současnosti nabízenou F-16V. Spektrum uživatelů legendárního letounu F-16 je skutečně široké, přičemž kolem 1200 kusů stále provozuje americké letectvo. Dalšími původními uživateli pak byli Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko, kteří však již nahrazují své stroje novými F-35 Lightning II. V rámci NATO dále provozuje "Sokoly" Portugalsko, Řecko, Turecko, Rumunsko a Polsko. Objednány mají své stroje Slovensko a Bulharsko. Mezi další významné uživatele se pak řadí státy Blízkého východu, včetně Izraele, a mimo to například Pakistán, Jižní Korea a Taiwan.

Specifickým rysem letounu je vypouklý nedělený kryt kokpitu umožňující pilotovi kruhový výhled. Stroj pohání motor Pratt & Whitney F100-PW-220E o maximálním tahu s přídavným spalováním 107,4 kN.  Základ výzbroje představuje vestavěný šestihlavňový rotační kanon M61A1 Vulcan ráže 20 mm. Na závěsníky pod křídlem a trupem je možné kromě přídavných palivových nádrží například podvěsit nejrůznější protiletadlové a protizemní řízené střely, laserově naváděné pumy, průzkumné a radioelektronické kontejnery.

Letecký archiv - F-16 Fighting Falcon

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,00 m
Délka 15,03 m
Výška 5,09 m
Hmotnost prázdného stroje 7 387 kg
Maximální vzletová hmotnost 17 010 kg
Maximální rychlost 2 350 km/h
Dostup 16 750 m
Dolet 3 900 km

 

 

Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro