POTVRZENÁ ÚČAST 2019     Litva Rumunsko Švýcarsko

Zprávy

Dny NATO v Ostravě vyhlíží nabitý ročník

15.06.2018, 11:38

Již přesně za tři měsíce touto dobou budou v plném proudu dynamické ukázky XVIII. Dnů NATO v Ostravě & IX. Dnů Vzdušných sil AČR a vše nasvědčuje tomu, že se bude jednat o ročník s opravdu zaplněným programem i prostorem statických ukázek a mimořádnou připomínku 100. výročí samostatného Československa a jeho ozbrojených sil.

Specialitou tohoto ročníku samozřejmě bude důraz na prezentaci historické techniky, na jejímž zajištění se významně podílí Slezské zemské muzeum. Tato technika bude připomínat uplynulých 100 let a bude jí vyhrazena značná část areálu. Zároveň ji ale bude možné vidět i v dynamických ukázkách. Navzdory tomu však na mošnovské letiště míří rovněž nezmenšené množství moderní techniky ze současné výzbroje ozbrojených sil a bezpečnostních složek. 

"Pravidelní návštěvníci naší akce se mohou podivovat, jak se do areálu vejde více techniky než v předchozích letech, podařilo se nám však najít ještě rezervy a tak bude letiště opravdu ještě plnější, než kdy dříve," indikuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "Přesto v současné době již máme zcela zaplněny jak prostory statických ukázek, tak i program dynamických ukázek."

Nejedná se jen o aktuálně osm potvrzených letových sólových vystoupení a premiérové představení chorvatské skupiny Wings of Storm, ale i o zmíněné ukázky se zapojením historické techniky, včetně letových, dynamické pozemní ukázky české armády a bezpečnostních složek. 

K dnešku jsme zveřejnili účast 13 zemí a další tři již potvrzené publikujeme v následujících týdnech. Zároveň s některými státy ještě probíhají jednání, a to včetně jedné atraktivní mimoevropské země. Rovněž očekáváme, že i zveřejněné země mohou svou účast ještě rozšířit, a tak přestože tak je v aktuálním přehledu techniky uvedeno "jen" 29 strojů, celkem by na mošnovské letiště mohlo dorazit až sto letadel, ať už na ukázky, či podpůrných strojů.

"Fanoušci samozřejmě čekají i na upřesnění účasti Spojených států. K tomu aktuálně můžeme odhalit pouze tolik, že očekáváme představení techniky z výzbroje letectva a pozemních sil, a to v počtu kusů, jež odpovídá letošnímu statusu USA zvláštního partnerského státu. Jednání s nejvyššími americkými představiteli stále probíhají a detaily budeme zřejmě ladit až do září," prozrazuje Pavlačík.

Svými letovými schopnostmi se pochlubí téměř kompletní škála nadzvukových bojových letounů používaná spojeneckými státy - Eurofighter Typhoon (Španělsko a Velká Británie), F-16 (Belgie a Dánsko), F/A-18 (Finsko), JAS-39 Gripen (Maďarsko), MiG-29 (Slovensko) a v neposlední řadě francouzský Rafale.

Na statických ukázkách budou k vidění nové stroje slovenského letectva - ve své zahraniční premiéře dopravní letoun C-27J Spartan a vrtulník UH-60 Black Hawk, speciální stroje vysílá norské letectvo - jednak letoun DA-20 pro elektronický boj a jednak protiponorkový P-3C Orion. Ten je vzhledem ke svému operačnímu vytížení vzácným hostem na veřejných akcích, přesto zde budou po dvou letech opět k vidění dva kusy, když svůj Orion ukáže i německé námořnictvo. 

Stále se upřesňuje rovněž seznam historické techniky, již zašťituje Slezské zemské muzeum. Bude se ale jednat o průřez výzbroje československých ozbrojených sil v průběhu uplynulých 100 let, který bude doplněn jednak příspěvky dalších bezpečnostních složek, jež představí svou historii, a jednak historickou technikou partnerů akce, automobilek Škoda Auto a Tatra Trucks.

"Zájemcům ještě připomínáme, že v pondělí 18. června pořádáme setkání fanoušků s organizátory a tak se mohou přijít zeptat na další podrobnosti, které by je zajímaly, které zatím nezazněly a které budeme ochotni prozradit," uzavírá Pavlačík. Více o setkání najdete zde.

Těšíme se na Vás nejpozději za tři měsíce
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.


Partnerský stát

Special Partner Nation

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA

Moravskoslezský kraj

HLAVNÍ PODPORA

GENERÁLNÍ PARTNER AERO Vodochody
EXKLUZIVNÍ PARTNER Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER LOM Praha
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER