POTVRZENÁ ÚČAST 2024   

Zprávy

Exkluzivní premiéra: italská F-35 prvním letounem 5. generace na Dnech NATO!

04.06.2021, 07:31

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2021 budou moci vůbec poprvé vidět letoun páté generace. Na statické ukázce se představí technologiemi nabitý víceúčelový stroj F-35 Lightning II italského letectva.

Nejmodernější západní bojový letoun se postupně zařazuje do výzbroje evropských spojenců, což s každým rokem zvyšovalo šanci na jeho účast. Svou premiéru si na Dnech NATO odbude v barvách Itálie, která je jedním ze zakládajících států NATO a také jedním z hlavních partnerů programu F-35.  


F-35 Lightning II

„Letoun F-35 představuje budoucnost víceúčelových letounů a letectev mnoha států aliance. Jeho účast tak bude událost srovnatelná s prvním přistáním strojů Eurofighter v roce 2007,“ komentuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „A podobně jako tomu bylo u Eurofighterů, věřím, že i F-35 se nám v následujících letech ukáže i v letové ukázce a v barvách dalších letectev.“

"Velmi si vážíme toho, že středoevropský debut letounu páté generace bude právě na Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil AČR, což dokládá prestiž této akce," uvádí generálmajor Petr Mikulenka, velitel Vzdušných sil Armády České republiky.

"Přelet italských strojů F-35 jsme se snažili zajistit již pro loňský ročnk Dnů NATO, kdy se v termínu akce přesouvaly na air policing na Island, bohužel se to nepodařilo kvůli potřebě dodatečného tankování," odhaluje dále Pavlačík. "Naše akce bude i tak teprve třetím místem v blízkém regionu, kde se tyto letouny představí - po berlínské Ile v roce 2018 a Zeltwegu v roce 2019."

Letouny F-35 jsou primárně americkým projektem společnosti Lockheed Martin, jež je hlavním partnerem Dnů NATO, jejich vývoj a výroba však probíhají v mezinárodní spolupráci. Díky tomu, že je Itálie jedním z hlavních partnerů tohoto programu, jsou na jejím území tyto stroje rovněž vyráběny a kompletovány. To pomohlo italskému letectvu k zápisu do historie tím, že první letoun F-35, který v roce 2016 přeletěl Atlantik, patřil právě do jeho výzbroje.

Mezi vlastnosti, které F-35 řadí mezi letouny páté generace, patří neviditelnost pro radary („stealth“), vysoká manévrovatelnost, pokročilá avionika či víceúčelovost. Za jeho vývojem stála především snaha nahradit flotilu letounů F-16, díky své všestrannosti jej ale letectva začínají používat také místo letounů F/A-18 Hornet, A-10 Thunderbolt II či legendárního AV-8B Harrier II. 

Letoun F-35 je produkován ve třech variantách – klasické verzi A, B se schopností STOVL, tedy vzletu z místa, a verzi C určená pro letadlové lodě. V současné době těmito stroji disponují především Spojené státy, ale také Spojené království, Izrael nebo Japonsko. V dubnu 2021 svůj první letoun F-35 obdrželo Dánsko. Itálie pro své letectvo a námořnictvo objednala celkem 60 kusů F-35A a 30 kusů F-35B, z nich již má ve výzbroji strojů 9 A a 3 B.

Tímto ale letošní účast italského letectva na Dnech NATO nekončí. Po šesti letech se na mošnovské letiště vrátí i vrtulník AW139, který se představí rovněž na statické ukázce.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro