POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představí moderní vojenskou techniku

06.09.2022, 13:00

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka TATRA TRUCKS jsou již po dlouhá léta tradičními účastníky Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. I letos jsou speciálními partnery této mezi diváky i odborníky velmi populární události.

K největším vystavovatelům na Dnech NATO a Vzdušných sil Armády České republiky každoročně patří technologický holding CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS. Firmy holdingu působí v oblasti pozemní vojenské techniky, zbraní a munice, speciálního vybavení pro armádní i záchranářské složky, ale i v oblasti výroby automobilů či letecké techniky a vybavení pro letectví.

„Dnů NATO se firmy holdingu CSG a společnost TATRA TRUCKS účastní už mnoho let a tuto akci vnímáme jako prestižní záležitost, o čemž svědčí i to, že jsme jejími speciálními partnery. Dny NATO nám totiž dávají možnost seznámit odborníky i širokou veřejnost s výsledky naší práce. Můžeme jim ukázat, že český obranný průmysl, jehož významnou část tvoříme, se může srovnávat se zahraničím a že naše speciální systémy i vozidla patří k technologické špičce,“ řekl Andrej Čírtek, tiskový mluvčí holdingu CSG.

Letos vedle automobilky TATRA TRUCKS představí své výrobky společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE, RETIA a EUROPEAN AIR SERVICES. Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS bude vystavovat novinku v podobě vojenského těžkého tahače Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou vyvinutou společností TATRA DEFENCE VEHICLE. TATRA TRUCKS u svého propagačního stánku vystaví také osvědčenou řadu vojenských těžkých automobilů Tatra Force, konkrétně v provedení 4x4 a 6x6. Vozy Tatra Force jsou vyvinuty především pro vojenské účely a uplatňují se nejen v české a slovenské armádě, ale i v dalších zemích. Díky svým velmi dobrým vlastnostem a odolnosti však nacházejí uplatnění i u civilních provozovatelů, například v těžebním průmyslu nebo u hasičských i záchranářských složek. Vojenské tatrovky doplní v expozici také zástupce civilní produktové řady v podobě vozu Tatra Phoenix a speciál Tatra T815 určený pro soutěž Africa Eco Race ze stáje závodníka Tomáše Tomečka.

Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV), sídlící rovněž v Kopřivnici, se specializuje na vývoj a výrobu kolových obrněných vozidel a také na jejich opravy či modernizace. V TDV vyrábějí například známé obrněnce Pandur II 8x8 nebo obrněná vozidla TITUS. Právě TITUS v provedení KOVS (kolové obrněné vozidlo spojovací) na podvozku Tatra 6x6 bude dalším exponátem v expozici holdingu CSG. Pro českou armádu v TDV ve spolupráci s dalšími firmami holdingu CSG a francouzskou společností Nexter vyvíjejí tři speciální verze vozidla TITUS – spojovací (KOVS), velitelsko-štábní (KOVVŠ) a místo koordinace palebné podpory (MKPP).

Na projektu TITUS pro AČR se podílí také pardubická společnost RETIA patřící do divize CSG Aerospace, která zajišťuje vývoj a implementaci elektronických systémů do vozidel TITUS. Vedle elektronických systémů jsou doménou firmy RETIA radarové a záznamové systémy. V expozici holdingu CSG představí RETIA model 3D radaru ReGuard. ReGuard je univerzální systém optimalizovaný pro detekci a současné sledování pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou a pozemních cílů, samozřejmě ale dokáže vyhledávat a sledovat také letadla či vrtulníky. Je tedy vhodný i pro detekci bezpilotních prostředků. Dále bude k vidění speciální přenosný radar ReTWis 5, který umožňuje detekci živých osob za pevnými nekovovými překážkami a který již například získal první zakázky od bezpečnostních složek v USA. RETIA také představí systém pro efektivní plánování bojových činností RePlan.

Další společností divize CSG Aerospace je EUROPEAN AIR SERVICES (EAS). EAS se zabývá výcvikem pilotů a pozemního personálu prostřednictvím svého výcvikového centra Slovak Training Academy (STA) a dále prodejem vrtulníků a letounů, přičemž nabízí i odborné poradenství a financování nákupů, zajišťuje také dodávky náhradních dílů a údržbu strojů, letecké práce a obchodní leteckou přepravu. EAS je například jediným komerčním provozovatelem legendárních vrtulníků UH-60 Black Hawk v Evropě. Na letošních Dnech NATO firma EAS představí vrtulník řady MD-530. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro