POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Holandský F-16 Demo Team již tradičně na Mošnově

26.03.2014, 13:07

Dalším oficiálně potvrzeným účastníkem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2014 je F-16 Demo Team z Nizozemí, který od své první účasti v roce 2008 nevynechal jediný ročník naší akce, přesto opět přiletí s něčím novým.

V rámci pravidelného střídání se novým display pilotem pro sezóny 2014 a 2015 stal kapitán Jeroen "Slick" Dickens a spolu s ním byli obměněni i další členové realizačního týmu. Diváci tak mohou očekávat leteckou sestavu odlišnou od předchozích let. Další ještě viditelnější změnou pak bude ústup od tradiční oranžové kamufláže, díky které bylo nizozemské letadlo nezaměnitelné s jinými vystupujícími F-16. 

„Holandský F-16 Demo Team je jedinou skupinou, která na Mošnově předvedla své letecké vystoupení na každém z posledních šesti ročníků akce. A ač se budu opakovat, jedná se z našeho pohledu opravdu o něco neobvyklého, co svědčí o mimořádném vztahu mezi našimi zeměmi a armádami,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které zářijovou show pořádá. „Je to rovněž jen jedno ze dvou vystoupení ve střední Evropě. Kromě Mošnova se představí na slovenské Sliačí v rámci SIAFu, další nejbližší vystoupení se uskuteční ve Švýcarsku.“

„S kapitánem Dickensem jsme se rovněž setkali na zasedání European Airshow Council v Antverpách, kde nám sdělil své přání, aby se alespoň vyrovnal všem svým předchůdcům, a prozradil, že během svých vystoupení chce ve větší míře využívat vystřelování klamných cílů, tzv. flér,“ dodává Pavlačík.

Ústup od kamufláže nazvané „oranžový lev“ je zapříčiněn úsporami v rozpočtu holandské armády, kdy došlo ke snížení počtu aktivních letounů F-16 a i stroj používaný pro vystoupení tak bude schopný operačního nasazení.

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě se kromě toho mohou těšit i na vystoupení nedávno potvrzeného řeckého F-16 Demo Teamu „Zeus“.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro