POTVRZENÁ ÚČAST 2023            

Zprávy

K oslavám stého výročí se připojuje britská RAF a její Typhoon Display Team

08.06.2018, 13:03

Potřetí v historii akce se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR představí britský Typhoon Demo Team, a to v roce, kdy si české i britské letectvo připomínají 100 let od svého vzniku. Půjde tak již o osmou ukázku nadzvukového letounu na letošním ročníku, Velká Británie pak je čtrnáctou potvrzenou účastnickou zemí.

Naposledy se na Mošnově britský Eurofighter Typhoon předvedl před dvěma lety, kdy se zde setkal s těmito stroji všech jejich evropských provozovatelů. Letos se připojí „pouze“ k německému, jež bude k vidění na statické stojánce, a ke španělskému, který stejně jako britský předvede své schopnosti v letové ukázce.

„Britské Královské letectvo bylo v roce 2005 prvním zahraničním letectvem, které se na naší akci představilo, v následujících letech zde ukázalo mnohé ze své výzbroje a velmi tak vítáme, že se jako tradiční účastník zapojí i do oslav 100. výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil včetně letectva, navíc když stejné výročí slaví i samotná RAF," uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "V průběhu oněch sta let se osudy českého, potažmo československého, a britského letectva významně protnuly a jsme rádi, že si tato výročí můžeme připomenout společně."

Do kokpitu britského Typhoonu usedne letový poručík Jim Peterson, jenž kromě povinností display pilota rovněž jako instruktor a učitel elektronického boje přispívá k výuce nových pilotů RAF. Zároveň se ale podílí i na primární úloze RAF, tedy ochraně vzdušného prostoru Velké Británie. Svou letovou ukázku má koncipovanou tak, aby předvedl mimořádnou sílu a zrychlení letounu a aby co nejlépe naplnil motto Dislay Teamu #BringTheNoise (volně přeloženo: ukažte rámus).

Dvoumotorový víceúčelový bojový letoun s charakteristickým delta-křídlem Eurofighter Typhoon byl původně vyvinut ke vzdušným soubojům, současná verze britských strojů s označením FGR4 však může být nasazena v  plném spektru leteckých operací, včetně air policingu, podpory mírových misí či útoků na pozemní cíle. RAF disponuje celkem 150 těmito letouny, které po vyřazení strojů Tornado F3 jako jediné sloužily k zabezpečení vzdušného prostoru Velké Británie. V současnosti se k této roli přidávají i letky s nově dodávanými F-35B Lightening.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro