POTVRZENÁ ÚČAST 2023                     

Zprávy

MiG-21 se po 23 letech vrací na Mošnov

12.07.2016, 15:35

Téměř po čtvrt století na plochu mošnovského letiště dosedne legendární sovětská stíhačka MiG-21. Rumunské letectvo na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v premiéře představí svůj stíhací letoun MiG-21 LanceR, a to jak v letové, tak na statické ukázce. Na té zaparkuje i transportní C-27J Spartan, který bude sloužit rovněž jako podpůrný stroj.

Mošnovské letiště je přitom s letouny MiG-21 nerozlučně spjato, když na něm měly svou domovskou základnu tyto stroje od 60. let, a to až do září roku 1993, kdy zde naposledy operovaly letouny MiG-21 ve verzi MF tehdy už českého letectva. Dva stroje stejného typu pak byly součástí zahajovacího průletu na Dni NATO v roce 2004. Přesto se bude pro akci i mošnovské letiště jednat o premiéru, neboť Rumunsko představí modernizované stroje s označením LanceR, které jsou mimo jiné schopné nést jak ruskou, tak západní výzbroj a které se zde dosud neobjevily.

"Ukázka MiGu-21 je díky proslulosti tohoto stroje velmi žádaná na všech leteckých akcích a nyní ji díky Rumunsku, které ji reálně jako jediné může v současnosti nabídnout, poprvé uvidíme i na Mošnově. Vzhledem k tomu, že se je Rumunsko chystá vyřadit a nahradit americkými stroji F-16, se též nejspíše jedná o jednu z posledních příležitostí je u nás spatřit," říká Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. "Můžeme prozradit, že ukázku MiGu-21 jsme měli přislíbenu již loni, kdy však nakonec Rumunsko všechna jeho vystoupení zrušilo. Jsme tedy rádi, že to letos vyšlo a že se těchto legendárních letounů naši návštěvníci dočkají, a to dokonce ve vzduchu i na zemi.“

"V České republice byly rumunské letouny MiG-21 LanceR naposledy k vidění před 14 lety, v roce 2002 na letecké přehlídce CIAFu v Hradci Králové," doplňuje Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví + kosmonautika.

MiG-21 patří mezi legendární sovětské nadzvukové stíhačky, která je charakteristická svým delta křídlem a která může dosáhnout až rychlosti Mach 2. Je to letoun určený především pro vzdušný boj, některé verze však byly upraveny pro útoky na pozemní cíle. Navzdory některým nedostatkům v ovladatelnosti patřil do standardní výzbroje zemí východního bloku a i díky tomu je dosud nejvíce vyráběným nadzvukovým letounem, když jich bylo mezi lety 1959 a 1985 vyprodukováno přes 11 tisíc. Ve svém inventáři jej tedy mělo i československé a později české letectvo, a to od počátku 60. let až do roku 2005, kdy byly MiGy-21 nahrazeny gripeny. 

Vzhledem ke svému rozšíření prodělal mnoho bojových nasazení, např. ve válce ve Vietnamu, v konfliktech na Blízkém východě či při válce v Jugoslávii. Kromě Rumunska letouny MiG-21 stále slouží ještě v jedné zemi Severoatlantické aliance, a to Chorvatsku, když na jaře letošního roku byly vyřazeny z výzbroje bulharského letectva.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.

Speciální partner

Záštita

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro