POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Nad Mošnovem zazáří polské Jiskry i F-16

29.06.2018, 13:55

Polské letectvo si pro letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR připravilo hned dvě zajímavé letové premiéry. Divákům se představí akrobatický tým Bílo-červené jiskry (Biało-Czerwone Iskry) a ve vzduchu bude debutovat také stíhací letoun F-16 Fighting Falcon. Ten bude zároveň k vidění i na statické ukázce.

Bílo-červené jiskry jsou po chorvatské skupině Křídla bouře již druhým akrobatickým týmem, který si letos na Dnech NATO odbude svou premiéru. Historicky první dynamická ukázka stíhacího letounu F-16 v polských barvách pak rozšíří již potvrzená letecká vystoupení tohoto stroje belgického a dánského letectva.

„Dny NATO si již téměř nelze představit bez zástupců Polska, které si navíc pro letošní speciální ročník akce připravilo dvě premiérová vystoupení. Ta potěší jak příznivce bojových strojů, tak skupinové akrobacie,” uvádí předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík a dodává: „Tradičně ale z Polska letos nedorazí pouze letectvo, čekáme i zástupce dalších složek, ty však budeme moci oznámit až poté, co bude jejich účast oficiálně potvrzena.”

Akrobatická skupina Bílo-červené jiskry je po týmu Orlík, jež byl k vidění v roce 2015, druhou polskou akrobatickou skupinou, která se divákům na Mošnově představí. Byla založena již v roce 1969 a během své historie prošla řadou změn jak v podobě názvu, tak i velikosti sestavy. Piloti létají od samotného vzniku skupiny na dvoumístných letounech TS-11 Iskra, které slouží jako cvičné stroje pro základní i pokročilý výcvik polských pilotů. Červeno-bílý nátěr těchto letounů, které v 90. letech prošly potřebnou modernizací, odkazuje na barvy polské státní vlajky. V současné době skupina vystupuje v šestičlenném složení a reprezentuje polské letectvo doma i v zahraničí. 

Dalšími polskými účastníky jsou jednomotorové víceúčelové bojové letouny F-16, které se divákům předvedou nejen na statické, ale nově i v dynamické ukázce. Tyto původem americké letouny, jež Polsko naposled na Dnech NATO představilo před dvěma lety, měly postupně nahradit sovětské stroje MiG-29, polské letectvo však nadále využívá oba typy.

Na mošnovské letiště z Polska přiletí i dva dopravní letouny C-295, které budou poskytovat logistickou podporu vystupujícím týmům a strojům.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro