POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Německo nabídne pestrou statiku s premiérou Bell 206

04.05.2018, 13:13

Mezi účastníky Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR nebudou ani letos chybět německé ozbrojené složky. Své letouny na statických ukázkách opět představí letectvo, námořnictvo i pozemní síly.

Návštěvníci tak budou mít možnost se seznámit se současnou leteckou technikou napříč třemi složkami Bundeswehru. Zatímco letectvo vysílá stíhací letoun Eurofighter Typhoon, námořnictvo se vrací s průzkumným letounem P-3C Orion a vrtulníky Sea Lynx a Sea King. Armáda pak premiérově ukáže vrtulníky EC 135 a Bell 206.

zdroj: Bundeswehr
zdroj: Bundeswehr

„Spolková republika Německo se naší akce účastní pravidelně od roku 2007. Zlom však nastal v roce 2016, kdy se Německo ujalo role speciálního partnerského státu, a od té doby se prezentuje opravdu v mimořádném rozsahu”, vyzdvihuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Pro tento ročník si němečtí zástupci připravili pestrou přehlídku svých strojů a zároveň zařadili i premiérovou prezentaci v podobě cvičného vrtulníku Bell 206. Nejedná se navíc o finální německou sestavu, návštěvníci se mohou těšit i na pozemní techniku a účast dalších německých jednotek a složek, o nichž ještě budeme informovat,” dodává Pavlačík.

Cvičné vrtulníky Bell 206 používá německá armáda od roku 2017 v rámci čtyřletého kontraktu se společností Motorflug. Šestice těchto strojů poskytuje náhradu za vyřazené helikoptéry Bo-105, které v německých ozbrojených silách sloužily již od 70. let. Lehký víceúčelový vrtulník EC 135 je rovněž využíván pro výcvikové účely, kdy do něj usedají němečtí piloti po absolvování základního výcviku na Bell 206. Tento stroj v německých barvách se již na Dnech NATO objevil před dvěma lety, kdy jej prezentovalo námořnictvo, pozemní síly jej nicméně na Mošnově ukáží poprvé.

Německé námořnictvo se pak vrací s průzkumným letounem P-3C Orion, který poprvé na Mošnově prezentovalo v roce 2016. Po dvou letech tak budou mít diváci šanci zhlédnout tento stroj hned dvakrát, neboť jej na statickou ukázku vysílá i norské královské letectvo.

Pro průzkum jsou v německém námořnictvu využívány i víceúčelové vrtulníky Sea Lynx, které mohou operovat z fregat a křižníků a které lze využít i pro výsadky na jiná plavidla. Oproti tomu helikoptéry Sea King vzhledem ke své velikosti operují z pozemních základen a jejich primárním úkolem jsou pátrací a záchranné operace, evakuace, pomoc při katastrofách a taktická přeprava. Přesto mohou být vybaveny i protilodními raketami, a účastnit se tak bojové činnosti.

Pravidelným hostem je na Mošnově bojový letoun Eurofighter Typhoon, v německých barvách se na akci naposled představil v roce 2016. Na letošním ročníku se německý Typhoon ukáže spolu se španělským, který nabídne letovou ukázku.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro