POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Německo: návrat A-400M a Leopardu, premiéra Pumy

24.08.2017, 18:38

Německo svou letošní prezentací na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR navazuje na rekordní loňskou účast, kdy se zhostilo role speciálního partnerského státu. Kromě již potvrzených příspěvků se návštěvníci mohou nově těšit na dopravní letoun A-400M, armádní pozemní techniku či zástupce civilních bezpečnostních složek.

Všechny německé bezpečnostní složky, které se zúčastnily loňského ročníku Dnů NATO v rámci speciálního partnerského státu, projevily zájem o svou opětovnou prezentaci na mošnovském letišti. Návštěvníci se tak mohou opět těšit na velmi široké spektrum jednotek, jejich vybavení a vozidel včetně těžké techniky.

„Německé jednotky měly takový zájem o prezentaci na naší akci, že by bez problému opět zaplnily stejný prostor jako loni. To nás samozřejmě velmi těší a návštěvníci budou moci shlédnout široké spektrum německých jednotek a složek, rozsah jsme však museli poněkud omezit, abychom měli místo i pro jednotky Slovenska, letošního partnerského státu akce,“ říká Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000.  

ZMĚNA: Letoun A-400M Atlas německého letectva se v Ostravě (zatím) podruhé nepředstavil. Místo toho byl vyslán s humanitární pomocí do Karibiku postiženého hurikánem Irma (15. září 2017)

Ze strany pozemních sil se v rámci statiky představí hned pět druhů techniky. Svou veřejnou premiéru si na Mošnově odbude bojové vozidlo pěchoty Puma, jež v současnosti v německé armádě nahrazuje zastaralé stroje Marder. Vrátí se i hlavní bojový tank Leopard 2, který se loni zapojil do společné dynamické ukázky s českou armádou, letos bude vystaven na statické ukázce.

Po své loňské premiéře se znovu objeví rovněž A-400M Atlas, nejnovější evropský vojenský transportní letoun, který se na veřejnosti ukazuje velmi zřídka. Připojí se tak k dříve oznámeným letounům P-3C Orion, Do 228 a Tornado.

Čtěte také: Na Mošnov se vrací německý Orion

Nebude se však jednat pouze o statické ukázky. „Například německá vojenská policie spadající pod síly podpory si pro diváky připravila dynamickou ukázku výcviku služebních psů. Obdobně německá celní správa se představí v součinnosti s českými protějšky,“ dodává Pavlačík.

V případě civilních bezpečnostních složek se letošních Dnů NATO zúčastní také Spolkový úřad pro technickou pomoc (THW), jehož zástupci připraví kromě vystavené techniky i vlastní doprovodný program pro děti, dále pak Německý červený kříž  a policie, která návštěvníkům ukáže svou sbírku upravených vozidel. Stejně jako v loňském roce se tak bude jednat o komplexní prezentaci německého záchranného systému.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro