POTVRZENÁ ÚČAST 2023       

Zprávy

Norské F–16 po sedmi letech znovu na Dnech NATO

12.04.2019, 11:59

Norsko je druhým severským státem, který potvrdil svou účast na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. Jeho královské letectvo představí návštěvníkům akce dva víceúčelové bojové letouny F-16.

Norské královské letectvo ukáže hned dvě verze letadla F-16, a to jednomístnou a dvoumístnou verzi. Obě si budou moci návštěvníci prohlédnout na statické ukázce, kde byly naposledy k vidění v roce 2012.

„Norsko je zakládajícím členským státem NATO, a jsme rádi, že se tak touto účastí připojuje k oslavám 70 let od založení Aliance,“ uvádí předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Stroje F-16 se dají označit za jeden ze symbolů NATO, jsou vůbec nejrozšířenějším nadzvukovým bojovým letounem v jejím rámci, který by na oslavě tohoto významného výročí neměl chybět.“ 

Jednomotorový víceúčelový letoun F-16 Fighting Falcon má ve výzbroji více než 25 států, z toho 10 členů NATO, a i díky tomu je tradičním účastníkem Dnů NATO. Před půl rokem se rozhodlo nejmodernější verzi tohoto letounu pořídit Slovensko jako náhradu za dosluhující MiG-29. 

TIP: Představení letounu F-16

Stroje F-16 byly nasazeny do operací Severoatlantické aliance na Balkáně, včetně historicky první bojové akce NATO v operaci Odepřený let, mise v Afghánistánu či Libyi. Zapojily se rovněž do mnoha konfliktů na Blízkém východě či  bojů během operace Pouštní bouře. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro