POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Norské F–16 po sedmi letech znovu na Dnech NATO

12.04.2019, 11:59

Norsko je druhým severským státem, který potvrdil svou účast na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. Jeho královské letectvo představí návštěvníkům akce dva víceúčelové bojové letouny F-16.

Norské královské letectvo ukáže hned dvě verze letadla F-16, a to jednomístnou a dvoumístnou verzi. Obě si budou moci návštěvníci prohlédnout na statické ukázce, kde byly naposledy k vidění v roce 2012.

„Norsko je zakládajícím členským státem NATO, a jsme rádi, že se tak touto účastí připojuje k oslavám 70 let od založení Aliance,“ uvádí předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Stroje F-16 se dají označit za jeden ze symbolů NATO, jsou vůbec nejrozšířenějším nadzvukovým bojovým letounem v jejím rámci, který by na oslavě tohoto významného výročí neměl chybět.“ 

Jednomotorový víceúčelový letoun F-16 Fighting Falcon má ve výzbroji více než 25 států, z toho 10 členů NATO, a i díky tomu je tradičním účastníkem Dnů NATO. Před půl rokem se rozhodlo nejmodernější verzi tohoto letounu pořídit Slovensko jako náhradu za dosluhující MiG-29. 

TIP: Představení letounu F-16

Stroje F-16 byly nasazeny do operací Severoatlantické aliance na Balkáně, včetně historicky první bojové akce NATO v operaci Odepřený let, mise v Afghánistánu či Libyi. Zapojily se rovněž do mnoha konfliktů na Blízkém východě či  bojů během operace Pouštní bouře. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro