POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Po deseti letech se vrací estonské letectvo

17.08.2022, 11:21

Prezentaci pobaltských států na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR zkompletuje Estonsko, jehož letectvo se na akci představí po dlouhých deseti letech. Na premiérovou statickou ukázku vyšle transportní letoun M28 Skytruck.

Skytruck je jednou z variant letounu M28 z výroby polské společnosti PZL Mielec. Ačkoliv jsou tyto letouny pravidelně představovány na Dnech NATO polským námořnictvem, v estonských barvách se představí poprvé. 

Změna: Účast letounu M28 byla zrušena (15. září 2022).

„Estonským potvrzením účasti jsme byli velmi příjemně překvapeni, nejen proto, že tento stát nepatří mezi pravidelné účastníky naší akce a představí se teprve podruhé. Jsme rádi, že v této době přispěje k prezentaci mezinárodního společenství a euroatlantického partnerství na naši akci,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Zároveň se jedná o poměrně exkluzivní statickou ukázku, když tento letoun v estonských barvách nebývá často prezentován.“

V roce 2012 estonské letectvo na Mošnov vyslalo letoun An-2, tento typ byl však z jeho výzbroje vyřazen a nahrazen právě stroji M28. Estonsko je využívá především k přepravě osob a materiálu a k námořnímu hlídkování, kromě toho je schopen provádět i přesné bojové výsadky, bojové pátrací a záchranné mise, evakuaci a pomocné mise při katastrofách.

Estonsko obdrželo letouny Skytruck v roce 2019 od amerického letectva, které je označovalo jako C-145A. Američané tyto dvoumotorové transportní letouny předtím využívali na podporu speciálních operací v Afghánistánu a východní Africe, kdy upotřebili jejich schopnosti operování z krátké přistávací dráhy a ve vysokých nadmořských výškách. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro