POTVRZENÁ ÚČAST 2020        

Zprávy

Počátek května: deset potvrzených zemí a 400 minut ukázek

10.05.2019, 14:35

Na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR si připomeneme 70 let od založení Severoatlantické aliance a 20 let od vstupu České republiky do NATO. Po loňských „stoletých“ oslavách se tak bude jednat o další speciální ročník, čemuž nasvědčuje i dosud potvrzená účast.

Na počátku května již oficiálně přislíbilo svou techniku deset zemí, které na mošnovské letiště vyšlou více než 25 letounů, dvě akrobatické skupiny a diváci se mohou těšit na čtyři premiéry. Vzhledem k různým způsobům plánování vystoupení na leteckých akcích v jednotlivých státech se nyní nacházíme v mezičase po první vlně, s mnoha dalšími zeměmi tak jednání probíhá nebo se ještě nevyjádřily.

„Jak je naším zvykem, oznamujeme pouze oficiálně potvrzenou účast, takže nekomentujeme informace, které se objeví na různých internetových stránkách a sociálních sítích,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Přesto bychom chtěli naznačit, na co se ještě diváci mohou těšit a jakým směrem se v současnosti ubírají další jednání. A že toho není málo může ilustrovat fakt, že nyní počítáme s 400 minutami leteckých a pozemních dynamických ukázek, takže již máme téměř zaplněný sobotní program, jež činí osm hodin, neboli 480 minut."

Jednání v pozitivním duchu vedeme se sedmi zeměmi, které se na akci představují pravidelně - Francií, Maďarskem, Nizozemím, Polskem, Spojenými státy, Švédskem a Velkou Británií. Nemusí se však jednat o jejich tradiční účast, ale můžeme se i v těchto případech počkat zajímavých premiér. Rovněž mohou svou prezentaci rozšířit i již oznámené země, a to se nemusí týkat jen slovenských a německých nevojenských jednotek. Rozsah svých expozic a ukázek ladí letošní partnerský stát, Rumunsko, u nějž jsme dosud neoznámili žádnou techniku, ale doufáme, že potěšíme fanoušky letecké i pozemní obrněné techniky. 

Otevřená je situace u Albánie, Černé Hory, Chorvatska, Itálie, Kanady, Makedonie a Slovinska. Od nich zatím nemáme žádnou odpověď, ale jak jsme viděli např. loni u Slovinska, někdy se rozhoduje až pár týdnů před Dny NATO a ze současného stavu jednání opravdu nelze nic vyvozovat.

Některé státy se však vyjádřily, že letos se svou účastí na mošnovském letišti nepočítají. Jmenovitě se jedná o Belgii, Portugalsko, Řecko, Španělsko a Turecko. 

Zapomenout bychom ale neměli ani na české vojenské i nevojenské jednotky. Zde se mohou návštěvníci akce těšit na všechny tradiční účastníky, kteří připravují letošní podobu expozic a scénáře dynamických ukázek a kteří rovněž budou chtít nabídnout něco nového.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.


Partnerský stát

Special Partner Nation

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
Moravskoslezský kraj
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
LOM Praha
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro
MARKETINGOVÝ PARTNER

VŠB - TUO