POTVRZENÁ ÚČAST 2023       

Zprávy

Rumunsko: pozemní ukázka plus obrněnce na statice se záchranářskou technikou

02.08.2019, 12:33

Rumunsko, které pro tento rok převzalo roli speciálního partnerského státu Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, potěší nejen fanoušky letadel, ale rovněž i příznivce pozemní techniky. Na mošnovském letišti představí armádní obrněná vozidla v čele s tankem TR-85, ale i výbavu složek ministerstva vnitra.

Koncept speciálního partnerského státu (SPN) není zaměřen pouze na prezentaci techniky, ale rovněž obranného průmyslu dané země, a v tomto duchu Rumunsko pojalo svou letošní prezentaci na Dnech NATO. Návštěvníci se tak mohou těšit na tank TR-85, který byl vyvinut rumunským státním podnikem ROMARM a je ve výzbroji pouze rumunské armády, či obrněné bojové vozidlo Piranha III, jež bylo stejnou firmou vyráběno podle švýcarské licence. Ty doplní samohybný protiletadlový systém Gepard. Ministerstvo vnitra pak představí výbavu Oddělení pro mimořádné situace, mimo jiné mobilní centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení, polní nemocnice nebo mobilní řídící centrum.

Gepard zdroj: Rumunská armádaTR-85 zdroj: NATO PhotosPiranha zdroj: NATO Photos

„Seznam pozemní techniky rumunských bezpečnostních složek je opravdu nabitý a Rumunsko tak svůj status SPN využívá naplno,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Stejně jako Česká republika si letos připomíná kulaté výročí vstupu do Severoatlantické aliance a jsme rádi, že i při této příležitosti můžeme ukázat spolupráci spojeneckých armád, když se rumunský tank TR-85 zapojí do dynamické ukázky Armády ČR.“

Čtěte také: Partnerské Rumunsko nabídne tři letové ukázky

Vývoj tohoto tanku navíc přímo souvisí s událostmi v Československu, když Rumunsko po událostech roku 1968 rozhodlo o osamostatnění svého obranného průmyslu. Do aktivní služby byl zařazen roku 1986 a od té doby tvoří hlavní bojový tank TR-85 páteř rumunského tankového vojska. Od roku 1996 pak tanky TR-85 procházejí celkovou modernizací na standardy NATO. V současné době má rumunská armáda k dispozici zhruba 60 modernizovaných tanků TR-85M1.

Účast Flakpanzeru Gepard znamená první představení samohybného protiletadlového kanonu na Dnech NATO. Vyniká vysokou mobilitou a krátkým reakčním časem, díky čemuž je vhodný na protileteckou obranu především obrněných jednotek. Pro pozemní boj může být dvojice jeho 35mm kanonů nabita protitankovými náboji. V současné době zůstává kromě Rumunska ve výzbroji Německa nebo Brazílie.

Obrněné vozidlo Piranha na podvozku 8x8 bylo vyvinuto švýcarskou společností Mowag na konci 90. let minulého století. Pro Rumunsko jsou ale tyto vozidla vyráběna pod licencí firmou ROMARM. Piranha je vyzbrojena bezosádkovou věží s 30mm kanónem a kulometem s ráží 7,62 mm a kromě tříčlenné posádky dokáže pojmout dalších osm vojáků.

Prezentace Oddělení pro mimořádné události bude pak zaměřena na záchranářskou techniku všech typů. Na mošnovském letišti tak bude možné spatřit výbavu pro záchranné a pátrací operace, vysokozdvižnou plošinu, sanitku, ale i stan pro uprchlíky či mobilní osvětlení.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
SPECIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro