POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Švédská historická letka předvede další stroje z produkce Saabu

03.08.2018, 13:40

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se mohou opět těšit na účast Švédské historické letky, která letos představí v samostatných letových ukázkách tři stroje ze své sbírky - SK 35 Draken, AJS37 Viggen a J32 Lansen. A přestože se zde dva z nich již v minulosti ukázaly, bude se jednat o trojnásobnou premiéru.

Švédská historická letka se bude divákům Dnů NATO prezentovat již popáté, přesto se stroji, jež zde zatím nebyly k vidění. Svou středoevropskou premiéru si zde odbude letoun Saab J32 Lansen, další dva stroje pak budou mít dosud nepředvedenou konfiguraci - tentokrát se na mošnovském letišti bude prezentovat dvoumístný AJS37 Viggen a jednomístný SK 35 Draken, zatímco dosud byla vždy jejich sestava přesně opačná. Zmíněnou trojici dále doprovodí cvičný letoun Saab 105, který bude plnit funkci podpůrného stroje.

„Mnozí si možná pamatují, že účast letounu Lansen jsme měli potvrzenou i pro loňský ročník, kdy však kvůli technické poruše a následně špatnému počasí nedorazil. Švédská strana následně avizovala zájem jej v Ostravě předvést letos a jsme tak rádi, že to nyní můžeme potvrdit, navíc spolu s dalšími stroji Švédské historické letky, které jsou divácky velmi žádané,” vyzdvihuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, a dodává: „Účast letky v takto bohaté sestavě je v rámci veřejných akcí opravdu výjimečná a na naší akci by nebyla možná bez podpory švédské firmy Saab, která je dlouholetým partnerem Dnů NATO.”

Sbírka Švédské historické letky zahrnuje proudové letouny švédské konstrukční školy společnosti Saab různých generací. Nejstarším strojem je J29F Tunnan neboli „létající sud”, který mohli diváci na Dnech NATO naposled vidět v roce 2016. Jeho nástupcem se v 50. letech stal J32 Lansen, jenž ve švédském letectvu plnil roli bitevního i stíhacího letounu. Je též prvním strojem švédské výroby, který dosáhl rychlosti zvuku. Po vyřazení z bojové služby tyto letouny sloužily pro tahání cvičných terčů či sběr vzorků vzduchu ve vysokých výškách.

Saab SK 35 Draken pak představuje první švédský nadzvukový letoun, který je typický svým dvojitým delta-křídlem a jenž primárně sloužil ke vzdušným soubojům. Jeho přímý následovník AJS37 Viggen byl naopak využíván i pro průzkum či útoky na pozemní cíle. 

Letošní Dny NATO zároveň nabídnou také letecká vystoupení moderní generace produktů švédské konstruktérské školy reprezentované stíhacím letounem JAS-39 Gripen v českých i maďarských barvách.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro