POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Ukázka osvobozování Československa připomene 75. výročí konce druhé světové války

04.09.2020, 14:41

Před 75 lety skončil nejkrvavější válečný konflikt v lidských dějinách, druhá světová válka. Na jubilejním 20. ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR si toto kulaté výročí připomeneme ukázkou bojů během osvobozování Československa se zapojením historické techniky.

Díky spolupráci se Slezským zemským muzeem se diváci Dnů NATO se mohou těšit na rekonstrukci strategicky významných bojů o obec Štítina, které předcházely průniku na Opavu a Ostravu. Do této ukázky bude zapojena jak těžká pozemní technika, včetně sovětského tanku T-34 nebo stíhače tanků Hetzer, tak letecká technika, zastoupena replikami stíhačů Jakovlev JAK-3 a Messerschmitt Bf-109.

„I když 75 let představuje poměrně dlouhou dobu, je stále nutné si tento konflikt připomínat a slavit jeho konec. Nesmíme totiž dopustit, aby se podobné hrůzy opakovaly,“ poznamenává Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Za přípravu této ukázky děkujeme Slezskému zemskému muzeu, které ji i koordinuje s Vojenským historickým ústavem a kluby vojenské historie, jež přispějí svou technikou.“

Bojů o obec Štítinu se účastnili příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR společně se4. ukrajinským frontem. Tato vojska 15. dubna 1945 po překročení hranic u Sudic a Rohova zahájila útok v ostravsko-opavském prostoru, kde bylo nutné vytvořit malá předmostí, z nichž bylo možno rozvinout útok na Opavu a Ostravu. Neméně důležité bylo přerušit dopravní spojení mezi oběma městy. 1. čs. samostatná tanková brigáda dostala po překročení řeky Opavy v úseku Kravaře – Zábřeh úkol probít se přes Štítinu, Mokré Lazce a Velkou Polom do prostoru 11. střeleckého sboru 30. armády.

Samotný boj o Štítinu byl zahájen po předchozím průzkumu 18. dubna. Součinnost československým tankistům poskytla 107. a 322. střelecká divize 15. střeleckého sboru. Po tvrdých bojích byla obec osvobozena ještě téhož dne a vojska tak mohla postupovat dále na Mokré Lazce. Rozšíření předmostí v tomto prostoru bylo významné pro pokračování dalších bojů v útočném směru. Prostor mezi Opavou a Ostravou patřil k nejvíce válkou zničeným regionům v tehdejším Československu.

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro