POTVRZENÁ ÚČAST 2021      2x A-400M (S+D), 1x EC-135 (D), 1x Bell 206 (S)        

Zprávy

Litva tradičně prvním potvrzeným účastníkem

21.02.2020, 11:36

Svou účast na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR opět již se začátkem roku oznámila Litva. Na mošnovském letišti představí zástupce svého letectva - transportní letoun C-27J Spartan a vrtulník AS-365.

Litva nedisponuje vlastním stíhacím letectvem, představí tak své transportní kapacity a zástupce vrtulníkového letectva. Diváci se tak můžou těšit na již dobře známé stroje, jež se spolu na mošnovském letišti objeví již po páté.

Potvrzená
technika:


AS-365


C-27 Spartan

„Na konci roku se české letouny JAS-39 Gripen již potřetí podílely na ochraně vzdušného prostoru Estonska, Lotyšska a Litvy a jsme rádi, že se litevské letectvo vrací na Dny NATO podobně, jako se české letectvo vrací do Pobaltí,“ oceňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Litva je nejen tradičním účastníkem naší akce, když od své premiéry v roce 2012 vynechala jediný ročník, ale zároveň svou účast potvrzuje typicky mezi prvními. Je též jediným státem, který u nás představuje vrtulník AS-365.“ 

Víceúčelové vrtulníky AS365N3+ Dauphin Litva obdržela v roce 2015 a jsou tak nejnovějším přírůstkem litevského letectva. To je využívá jako pátrací a záchranné helikoptéry a na Dnech NATO je představuje každoročně již od roku 2016. Moderním strojem je i transportní letoun C-27J Spartan, jenž v litevských silách slouží od roku 2012 a od stejného roku se objevuje na mošnovském letišti. 

Vzdušný prostor Estonska, Lotyšska a Litvy je zabezpečován alianční misí Baltic Air Policing. Do ní byly od září do prosince 2019 zapojeny i čtyři letouny JAS-39 Gripen českého letectva, které operovaly z estonské základny Ämari. Od února 2020 v Litvě pak působí úkolové uskupení elektronického boje, které tvoří vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje a které je zařazeno do sestavy mezinárodního praporu v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB


Partnerský stát

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
Revírní bratrská pojišťovna
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro