POTVRZENÁ ÚČAST 2022                      

Zprávy

Mošnovským nebem se již posedmé proženou slovinští Rorýsi

13.05.2022, 09:05

Pokud bychom hledali tradičního turbovrtulového účastníka s pevným křídlem, bude to slovinský letoun Pilatus PC-9M. Ten nebude chybět ani na letošním ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, kdy se tento stroj představí v dynamické i statické ukázce.

Slovinsko nedisponuje nadzvukovými letouny a jednomotorový dvoumístný PC-9M Hudournik (slovinsky Rorýs) tak tvoří páteř jeho letectva. Jejich role zahrnuje zejména lehké bojové mise a útoky proti pozemním cílům. Přestože se jedná o relativně výkonné stroje, nehodí se k úkolům ochrany vzdušného prostoru. Pod patronátem Severoatlantické aliance tak slovinský vzdušný prostor střeží italské a maďarské letectvo. 


PC-9M Hudournik

"Slovinsko je platným členem NATO, který poskytuje své vojáky do mnoha společných misí, mj. na posílení východního křídla Aliance v rámci předsunuté přítomnosti v Pobaltí. Jsme rádi, že své členství tradičně prezentuje i u nás na Dnech NATO prostřednictvím svého letectva,“ uvádí předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Opětovná slovinská účast ukazuje na blízké vztahy mezi našimi zeměmi, které podtrhuje i česká stopa ve vybavení slovinského letectva, jež využívá transportní stroj L-410 Turbolet a tréninkové letouny Zlín.“ 

Změna: Účast cvičných letadel PC-9M byla zrušena (13. září 2022).

Letouny PC-9 byly vyráběny švýcarskou firmou Pilatus. Přímo vychází ze svého předchůdce PC-7, oproti kterému se vyznačují zejména výkonnějším motorem a větším kokpitem. Mimo úkolů podpory pozemních sil bývá využíván i k základnímu a pokročilému výcviku. Vyrobeno bylo téměř 250 kusů tohoto typu, přičemž jej mimo Slovinska využívá například Chorvatsko, Švýcarsko či Bulharsko.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro