POTVRZENÁ ÚČAST 2022                   

Alouette III

Armádní vrtulníkové letectvo není tvořeno jen bitevními vrtulníky jako AH-64 Apache nebo velkými transportními jako CH-47 Chinook. Širokou škálu vojenského užití jsou schopny pokrýt také menší užitkové vrtulníky, mezi ně patří také velmi úspěšný Alouette III.

Tento původem francouzský stroj nahradil v roce 1960 předchozí verzi Alouette II, oproti které disponuje vylepšenou konstrukcí a modernějším vybavením kabiny. Vrtulník je vybaven turbohřídelovým motorem Turbomeca Artouste IIIB o výkonu 190 kW, který pohání třílistý nosný rotor i vyrovnávací rotor.

Alouette III se vyznačuje výbornými letovými vlastnostmi a vysokou variabilitou použití jak ve vojenském, tak civilním sektoru. Vrtulník tak lze využít pro transport materiálu, osob, ale také pro přímou palebnou podporu. Dočkal se tak i několika operačních nasazení, především pak v jižní Americe nebo Africe (konflikt v Rhodesií, Angole a další). V civilní sféře pak často plnil nebo stále plní monitorovací funkci, je využíván také pro letecké fotografování nebo jako záchranářský vrtulník. Právě v této funkci působil také v bývalém Československu, kde byl provozován Horskou službou Tatranského národního parku.

Alouette III byl licenčně vyráběn také v Indii, Rumunsku a Švýcarsku, celkově tak bylo během let 1961 až 1985 vyrobeno přes 2000 kusů. V současné době je Alouette III stále ve výzbroji mnoha afrických států, mimo to jej lze však nalézt také v letectvu Belgie, Francie, Portugalska, Rakouska nebo Řecka.
 

Hlavní technické údaje

Posádka
Průměr hlavního rotoru 11,02 m
Délka 10,03 m
Výška 3 m
Hmotnost prázdného letounu 1 143 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 200 kg
Maximální rychlost 210 km/h
Dostup 3 200 m
Dolet 540 km

 

Source: Airforce Technology

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Saab AG
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro