POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Alouette III

Armádní vrtulníkové letectvo není tvořeno jen bitevními vrtulníky jako AH-64 Apache nebo velkými transportními jako CH-47 Chinook. Širokou škálu vojenského užití jsou schopny pokrýt také menší užitkové vrtulníky, mezi ně patří také velmi úspěšný Alouette III.

Tento původem francouzský stroj nahradil v roce 1960 předchozí verzi Alouette II, oproti které disponuje vylepšenou konstrukcí a modernějším vybavením kabiny. Vrtulník je vybaven turbohřídelovým motorem Turbomeca Artouste IIIB o výkonu 190 kW, který pohání třílistý nosný rotor i vyrovnávací rotor.

Alouette III se vyznačuje výbornými letovými vlastnostmi a vysokou variabilitou použití jak ve vojenském, tak civilním sektoru. Vrtulník tak lze využít pro transport materiálu, osob, ale také pro přímou palebnou podporu. Dočkal se tak i několika operačních nasazení, především pak v jižní Americe nebo Africe (konflikt v Rhodesií, Angole a další). V civilní sféře pak často plnil nebo stále plní monitorovací funkci, je využíván také pro letecké fotografování nebo jako záchranářský vrtulník. Právě v této funkci působil také v bývalém Československu, kde byl provozován Horskou službou Tatranského národního parku.

Alouette III byl licenčně vyráběn také v Indii, Rumunsku a Švýcarsku, celkově tak bylo během let 1961 až 1985 vyrobeno přes 2000 kusů. V současné době je Alouette III stále ve výzbroji mnoha afrických států, mimo to jej lze však nalézt také v letectvu Belgie, Francie, Portugalska, Rakouska nebo Řecka.

Letecký archiv - Alouette III

Hlavní technické údaje

Posádka
Průměr hlavního rotoru 11,02 m
Délka 10,03 m
Výška 3 m
Hmotnost prázdného letounu 1 143 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 200 kg
Maximální rychlost 210 km/h
Dostup 3 200 m
Dolet 540 km

 

Source: Airforce Technology

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro