POTVRZENÁ ÚČAST 2024     

T-6 Texan II

Nezbytnou výbavou všech vzdušných sil jsou cvičné letouny, na kterých se piloti připravují na ovládání výkonnějších strojů. Jedním z těchto oblíbených turbovrtulových letounů je Beechcraft T-6 Texan II, jenž k výcviku využívají USA nebo Řecko.

T-6 Texan II je jednomotorový dvoumístný turbovrtulový dolnoplošník z dílny Raytheon Aircraft Company (v součastnosti Beechcraft Corporation), který byl navržen tak, aby měl letové vlastnosti jako proudové letadlo. Jeho hlavní charakteristikou je pokročilý kokpit simulující prostředí moderních stíhaček a usnadňující přechod na ně. Stroj disponuje turbovrtulovým motorem Pratt & Whitney Canada PT6A-68 (1 100 hp). Díky vynikajícímu poměru tahu a hmotnosti dokáže letoun během počátečního stoupání vyšplhat do výšky 945 m za minutu a za méně než šest minut je schopen vyletět do výšky 5 486 m.

Letoun T-6 Texan II poprvé vzlétnul v červenci 1998. Designem vychází z letounu Pilatus PC-9, jenž byl modifikován pro potřeby Společného systému primárního leteckého výcviku, aby mohli piloti amerického letectva a námořnictva cvičit na jednotných strojích.

Kromě Spojených států amerických a Řecka tyto stroje využívají i letectva Izraele, Nového Zélandu, Maroka či Iráku, celkem jich bylo vyrobeno přes 850 kusů.
 

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,19 m
Délka 10,16 m
Výška 3,25 m
Hmotnost prázdného stroje 2 135 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 948 kg
Maximální rychlost 586 km/h
Dostup 9 400 m
Dolet 1 700 km

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro